فریدون دولتشاهی، مترجم کتاب‌های علوم سیاسی درگذشت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۲
 
 
فریدون دولتشاهی، مترجم کتاب‌های علوم سیاسی و روزنامه‌نگار نام آشنای ایران، عصر سه‌شنبه 23 خرداد بر اثر عارضه قلبی درگذشت. وی بیش از ۴۰ سال به ترجمه متون مختلف مشغول بود و در این مدت، بیش از ۳۰ کتاب و مقاله ترجمه کرده است.-
فریدون دولتشاهی، مترجم کتاب‌های علوم سیاسی درگذشت
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، فریدون دولتشاهی، مترجم بنام ایران، در محله منیریه تهران متولد و پس از اخذ دیپلم راهی لندن شد و در رشته حقوق بین‌الملل تحصیل کرد اما در سال آخر به علت فوت پدر به ایران بازگشت و موفق نشد تحصیلات خود را به پایان برساند. 

وی جزو نخستین نسل مترجمان کانون پرورش فکری کودکان است. با صدا و سیما و همچنین دو روزنامه قدیمی ایران نظیر کیهان و اطلاعات همکاری داشت و از دهه 50 در روزنامه اطلاعات در حوزه علوم سیاسی مقالات بسیاری را نگاشته است. 

«ک‍ش‍م‍ی‍ر ب‍ه‍ش‍ت زخ‍م خ‍ورده»، «مبارزه برای انتخاب دبیرکل سازمان ملل»، «پس از فروپاشی دیوار» و «نقش عوامل سیاسی در تجارت جهانی نفت» عنوان برخی مقاله‌هایی است که از وی در روزنامه‌ها به چاپ رسیده است. 

همچنین کتاب‌های «یك هزار و نهصد و نود و نه پیروزی بدون جنگ»، «خ‍اطرات م‍ارگ‍ارت ت‍اچ‍ر»، «حکومت انکار: بوش در جنگ» و «جهان باز، واقعیت جهانی شدن»از جمله آثار ترجمه شده توسط این مترجم ایرانی است. 

به گفته یکی از همکاران وی در روزنامه اطلاعات، مراسم تشییع پیکر دولتشاهی،از ساعت 8 و 30 دقیقه صبح امروز چهارشنبه از روبه‌روی پارک ساعی، مجتمع‌های ساعی پلاک 36/11 در حال برگزاري است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 140193