«عبدالرحيم کاراکوچ» به جهان ديگر كوچ كرد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۳۰
 
 
نویسنده و شاعر مشهور ترک «عبدالرحيم کاراکوچ» که از ماه آوریل(فروردين) به دلیل عفونت ریه در بیمارستان دانشکده علوم پزشکی قاضی استانبول بستری بود دیروز جمعه (8 ژوئن) دیده از جهان فروبست.-
عبدالرحمان کاراکوچ
 
عبدالرحمان کاراکوچ
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه حریت، کاراکوچ در سال 1923 در خانواده‌ای كه همه اعضاي آن شاعر بودند، به دنیا آمد. وی در کودکی سرودن شعر را آغاز کرد و نخستين مجموعه شعرش را در سال 1958 با نام «نامه هایی به حسن» منتشر کرد که با استقبال چشمگیری روبه رو شد. 

کاراکوچ که بيشتر شعرهایش را در زمينه انسان و عواطف انسانی می‌سرود بیش از 30 بار  برای شعرهایش به دادگاه فراخوانده شد اما از همه اتهامات تبرئه شد. او که شغل اصلی‌اش روزنامه نگاری بود، مدت کوتاهی وارد عرصه سیاست شد اما در آن دنیای ناآشنا جایی برای خود نیافت و از آن محيط فاصله گرفت. وی در مصاحبه‌ای در مورد تجربه کوتاهش چنین گفت:  محض رضای خدا وارد سیاست شدم، اما زود فهمیدم که بهتر است محض رضای خدا آن را رها کنم. 

عبدالرحيم کاراکوچ، 16 کتاب شعر به چاپ رسانده که بیشتر آن‌ها هنوز تجدید چاپ می‌شوند. از وی در ایران نیز شعرهای پراکنده‌ای به چاپ رسیده است.
 
در مراسم خاکسپاری کاراکوچ که امروز برگزار شد علاوه بر چهره‌های ادبی ترکیه چهره‌های مهم سیاسی ترکی و چندتن از وزیران این کشور شرکت کردند.


Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 139751