آرشیو ویلهلم گناتسینو در راه مارباخ

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۲
 
 
ویلهلم گناتسینو از نویسندگان برجسته آلمانی آرشیو خود را به مرکز آرشیو ادبیات کشور آلمان واقع در مارباخ منتقل می‌کند.-
آرشیو ویلهلم گناتسینو در راه مارباخ
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، آرشیو گناتسینو برنده سال 2004 جایزه گئورگ بوشنر معتبرترین جایزه ادبی آلمان، متشکل از مراحل ایجاد رمان‌ها، نمایشنامه‌ها و مقالات وی مشتمل بر مجموعه‌ای بی‌نظیر از اسناد، شواهد مربوط به دوران زندگی و عکس‌های وی است. نامه‌های به جا مانده از مکاتبات این نویسنده بخش دیگر این آرشیو را تشکیل می‌دهد. هاینریش بل، اکهارت هنشاید، بریگیت کروناوئر و یورگن منتی از جمله شخصیت‌هایی بودند که گناتسینو با آن‌ها مکاتبه داشت.
 
همچنین یکی از آثار بسیار ارزشمند این مجموعه دفترچه یادداشت های روزانه کاری گناتسینو است که منبع بسیار گرانبهایی برای کارهای بیوگرافی و تاریخی ادبی جمهوری فدرال آلمان است و مشتمل بر مطالب، صحنه‌ها و مشاهدات مورد استفاده این نویسنده 69 ساله برای نگارش کتاب‌هایش است.
 
گناتسینو 22 ژانویه 1943 در مانهایم متولد شد و اکنون در فرانکفورت زندگی می‌کند. او تحصیل‌کرده رشته‌های زبان و ادبیات آلمانی، فلسفه و جامعه‌شناسی در دانشگاه یوهان ولفگانگ فون گوته در فرانکفورت آم.ماین است که پس از پايان تحصیلات به عنوان روزنامه‌نگار و سپس سردبیر مشغول کار شد و از سال 1970 به عنوان نویسنده آزاد دست به قلم برد. در اواخر همین دهه سه گانه «آبشافل» که داستان آن در مورد زندگی غم‌انگیز یک کارمند فرانکفورتی است او را به شهرت رساند و سال 1986 آغازگر اهدای جوایز ادبی متعدد به این نویسنده برای کتاب‌هایش بود. 

«سال های دروغین» 1979، «لکه. ژاکت. اتاق. درد» 1989 ، «چتری برای یک روز» 2001 ، «در دوردست» 1993 ، «تصویر نویسنده، رمان خواننده است» 1994 ، «خوشبختی در زمان‌های دور خوشبختی» 2009 از جمله آثار این نویسنده‌اند. آخرین اثر منتشر شده از این نویسنده رمان «اگر ما جانور بودیم» نام دارد.
 
گناتسینو برای کتاب‌های خود که به زبان‌های متعدد از جمله انگلیسی، فرانسوی، یونانی، ایتالیایی، لیتوانیایی، هلندی، روسی، اسلوونیایی، اسپانیایی، چکی و مجارستانی ترجمه شده‌اند، جوایز ادبی بسیاری کسب کرده که تازه‌ترین آن ها جایزه زبان «رینکه» در سال 2010 برای رمان «خوشبختی در زمان‌های دور خوشبختی» بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 139247