فرهاد حسن‌زاده مطرح كرد:

بي‌توجهي طنزپرداز كودك و نوجوان به مسايل روز

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۸۶ ساعت ۱۰:۰۱
 
 
فرهاد حسن‌زاده، نويسنده و روزنامه‌نگار كودك و نوجوان با اشاره به اين كه طنزپردازي در حوزه كودكان و نوجوانان بسيار دشوار‌تر از طنزپردازي براي بزرگسالان است، طنز مطبوعات كودك و نوجوان را بي‌توجه به مسايل روز دانست.
فرهاد حسن‌زاده
 
فرهاد حسن‌زاده
 به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، فرهاد حسن‌زاده كه در حاشيه برگزاري هشتمين جشنواره مطبوعات كودك و نوجوان و در غرفه نشريه سروش سخن مي‌گفت، پرداختن به مسايل روز را يكي از دستمايه‌هاي اصلي طنز در مطبوعات كودك و نوجوان خواند. 

وي در اين باره اظهار داشت: مسلماً دغدغه‌هاي بچه‌ها با بزرگسالان فرق مي‌كند و بر همين اساس حتماً بايد طنز مطبوعاتي هم در اين دو حوزه با هم متفاوت باشد.

حسن‌زاده كه نخستين صفحه طنز «كيهان بچه‌ها» را در سال‌هاي قبل راه‌اندازي كرد، درباره ارتباط كودكان و نوجوانان با مقوله طنز گفت: بچه‌ها شعر طنز را خيلي دوست دارند و اگر شعرها آهنگين باشند، آنها علاقه بيشتري هم از خود نشان مي‌دهند. خيلي از بچه‌ها خودشان از اين شعرها مي‌سازند و در بازي‌هايشان استفاده مي‌كنند.

وي همچنين از مشخصات و ويژگي‌هاي صفحه‌هاي طنز مطبوعات كودك و نوجوان سخن گفت و در اين رابطه تاكيد كرد: بازي با كلمات، ضرب‌المثل‌هايي كه جنبه‌ طنز دارند، باز‌آفريني‌ها، شعر طنز و داستان طنز از مطالبي هستند كه مي‌توانند در صفحات طنز مطبوعات كودك و نوجوان بگنجند.

فرهاد حسن‌زاده، بر لزوم توجه نويسندگان مطالب طنز به گروه‌هاي سني كودكان و نوجوانان تأكيد كرد و افزود: اگر چه بسياري از نويسندگان ما طنزنويس هستند، ولي دنياي كودكان را نمي‌شناسند و از طرف ديگر، برخي از نويسندگان كودك و نوجوان جنبه طنز را در مطالب‌شان در نظر نمي‌گيرند.

اين طنز‌پرداز ادبيات كودك و نوجوان، طنز را يكي از لازمه‌هاي مطبوعات كودك و نوجوان عنوان كرد و يادآور شد: برخي از لطيفه‌ها را كه به صورت مجرد در مطبوعات كودك و نوجوان استفاده مي‌شوند، مي‌توان به قصه طنز تبديل كرد. همچنين مي‌توان برخي آثار كميك را با تصويرسازي در مطبوعات كودك و نوجوان گنجاند.

حسن‌زاده در پايان سخنانش از نويسنده‌هاي صفحات نشريات كودك و نوجوان خواست تا توجه ويژه‌اي به مطالب طنز و صفحات طنز براي كودكان و نوجوانان داشته باشند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 13784