در نمایشگاه کتاب

«جنبش عدم تعهد» دوباره جان مي‌گيرد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۱۰
 
 
بازچاپ کتاب «جنبش عدم تعهد» در نمایشگاه كتاب عرضه خواهد شد. این اثر می‌تواند منبع خوبی برای سیاستمداران، دیپلمات‌ها، خبرنگاران و همه کسانی باشد که به آشنايي با اين جنبش و تاريخ آن علاقه‌مندند.-
تصوير كتاب
 
تصوير كتاب
علی‌اکبر عبدالرشیدی، مولف كتاب «جنبش عدم تعهد» با بيان اين مطلب به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: اين نوشتار در حالي منتشر مي‌شود كه کشور ما به زودی میزبانی شانزدهمين اجلاس سران و سپس برای مدت سه سال رهبری جنبش عدم تعهد را بر عهده خواهد داشت.

وي عنوان كرد: کتاب «جنبش عدم تعهد» حاصل تحقیقات سه ساله من در تعدادی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در آسیا، آفریقا و اروپا است. «هند»، «یوگسلاوی» و «زیمبابوه» از جمله اين كشورها به شمار مي‌روند.

مولف كتاب «جنبش عدم تعهد» در ادامه سخنانش گفت: همچنين مصاحبه‌های فراواني را كه با مقامات کشورهای عضو جنبش و کارشناسانی که در شکل‌گیری این جنبش نقش داشته‌اند در اين اثر ارايه كرده‌ام.

عبدالرشیدی عنوان كرد: بخش مهمی از این کتاب که به ظاهر تنها کتاب موجود در مورد سیر شکل‌گیری و تکامل جنبش عدم تعهد به زبان فارسی به شمار مي‌رود، شامل اسناد رسمی، تاریخی، اعلام مواضع و قطع‌نامه‌های مصوب نشست‌های مختلف اجلاس و تحلیل‌های مختلفی است که در تحقیقات خود به آن دست یافته‌ام. 

وي افزود: در این اثر محورهای مهمی که جنبش عدم تعهد در نشست‌های خود از اجلاس «باندونگ» در سال 1955 ميلادي تا نشست‌های اخیر خود در «شرم‌الشیخ» مصر مورد بحث قرار داده و قطعنامه‌هايی که حول این محورها منتشر کرده، ترجمه و نقل شده‌اند و در کنار هر نشست مهم و هر سند جدی، تحلیل‌هايی برای روشن شدن عملکرد جنبش عدم تعهد درج شده است.

وي اظهار كرد: همچنین در اين اثر مهم‌ترین مواضعی که جنبش عدم تعهد در حمایت از حق جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز اتخاذ کرده و جزو رویداد‌های تاریخی بسیار مهم و مبتکرانه این جنبش محسوب مي‌شود، مورد بررسی قرار گرفته است. 

عبدالرشیدی در مورد فصل‌بندی این کتاب بيان كرد: تاریخ جنبش عدم تعهد با توجه به نحوه عملکرد و نگرش‌های این جنبش از سال 1955تا کنون به دوران‌های مختلفی تقسیم می‌شود و در فصل‌بندی این کتاب نیز كوشيده‌ام همین دوره‌بندی‌ها را رعایت كنم. 

وي در پايان سخنانش گفت: چاپ نخست این کتاب در سال 1364 و همزمان با برگزاری هشتمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در «هراره» پایتخت «زیمبابوه» منتشر شد و اكنون چاپ دوم پس از 26 سال با تجدیدنظرها و اضافات ضروری به كوشش انتشارات سروش به مخاطبان ارايه مي‌شود.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با پیام «ربع قرن جهاد فرهنگی» از ۱۳تا ۲۳ اردیبهشت‌ماه در مصلاي تهران برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 135298