صفحه امروز؛ 25 آوریل

6 ارديبهشت 1391 ساعت 10:43

گزارشگر :

نام كورين تلادو، تورکواتوتاسو، امیلیو سالگاری و تد کوسر در تاریخ ادبیات با 25 آوریل گره خورده است.-


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این چهره های ادبی در تاریخ ادبیات در حوزه های مختلفی درخشیده اند. با این حال شاید مردمی ترین چهره ای که نامش با امروز گره خورده «بتمن» باشد. بتمن که به عنوان محبوب ترین قهرمان کتاب های مصور شناخته شده، در چنین روزی در سال 1939 متولد شد. کمپانی دی.سی.کمیکز در چنین روزی برای نخستین بار این ابر قهرمان را که دومین ابرقهرمان خلق شده در عالم کتاب های مصور است که در جهان شناخته شده، روانه بازار کرد. باب کین تصویرگر و بیل فینگر نویسنده خالق این شخصیت هستند. این شخصیت ابرقهرمان، ابتدا در شماره ۲۷ کمیک های کارآگاهی حضور پیدا کرد و پس از آن به چهره اصلی انتشارات دی سی کمیکز تبدیل شد. از او همچنین با لقب «جنگجوی شنل پوش»، «بزرگ ترین کارآگاه دنیا» و «شوالیه سیاه» نیز یاد می شود.

كورين تلادو
«ماريا دل سوكورو تلادو لوپز» پركارترين نويسنده رمان‌هاي رمانتيك اسپانيايي كه بعدها نام «كورين تلادو» را براي نوشتن آثارش برگزيد، در چنین روزی در سال 1927 در دهكده شمالي وياولز متولد شد. او با اسامي ديگري چون آدا ميلر لسوي و آدا ميلر هم مي‌نوشت و بيش از 400 ميليون جلد از آثارش در سراسر جهان به فروش رسيده است. نخستين رمان وی با عنوان «جسارت شرط بندي» در اكتبر 1946 زماني كه او 19 سال داشت، منتشر شد. موفق ترین رمان وی «ماه پنهان» نیز در سال 1991 به بازار آمد. اين بانوي نويسنده حدود 4000 عنوان كتاب منتشر كرد و 5 دهه بي‌وقفه به كار نوشتن پرداخت. به همين دليل هم نام او در سال 1994 در فهرست ركوردهاي گينس به عنوان مولف بيشترين كتاب‌هاي فروخته شده در اسپانيا ثبت شد. اين نويسنده پركار و سرشناس در سن 81 سالگي در سال 2009 در بيمارستاني در شهر شمالي گيخون اسپانيا درگذشت. 

تورکواتو تاسو
تورکواتو تاسو نویسنده معروف ایتالیایی در چنین روزی در سال 1595 دیده از جهان فروبست. وی 21 اكتبر 1544 در شهر سورنتو ايتاليا به دنيا آمد. پس از طي برخي از دوره‏‌هاي مذهبي، در نوجواني به طبع شاعري خود پي برد و از آن پس، تمام وقت خود را به ادبيات و شعر گذرانْد مهم‏ترين اثر تاسو منظومه «رهايى اورشليم» است. اين منظومه كه در 20 بند و 15 هزار بيت به بيان جنگ‏هاي صليبي مي‏‌پردازد، از هنگام انتشار به سبب قدرت شاعرانه و انعكاس طبع پرشور شاعر و تازگي شعر، ارزش فراواني يافت و با وجود مخالفت‏‌هاي شديد مقامات مذهبي، در شمار برجسته‌‏ترين آثار شعري قرار گرفت. چندين هزار، نامه از او بر جاي مانده كه درباره مسايل مربوط به عالم مادي، الهيات، اخلاق و مسايل ادبي است. تاسو را به دليل به نظم كشيدن جنگ‏هاي صليبي، همانند حكيم ابوالقاسم فردوسي در ايران دانسته‌‏اند.
 
امیلیو سالگاری
امیلیو سالگاری نویسنده قصه‌های تخیلی ایتالیا در چنین روزی در سال 1911 دیده از جهان فروبست. وی که 21 آگوست 1862 در ورونا به دنیا آمده بود بیش از 200 داستان و رمان نوشت و لقب ژول ورن ایتالیا را به خود اختصاص داد. او 4 مجموعه مهم از سری ساندوکان را نوشت که پس از آن «هوگو پرات» با اقتباس از آن ساندوکان را ادامه داد. 

تد کوسر
تد کوسر در چنین روزی از سال 1939 در آمریکا چشم به جهان گشود. او سراینده مجموعه شعرهای متعدد از جمله مجموعه «شادمانی ها»، «سایه ها» و «گردش در بامداد زمستان» است. او برنده جایزه پولیتزر شعر سال 2005 میلادی است و از سال 2004 تا 2006 ملک الشعرای کنگره آمریکا بود. او شاعری سخت گیر است که در سروده هایش بسیار تجدید نظر می کند و در مجموع 19 کتاب شعر و کتاب غیرداستانی در کارنامه اش ثبت کرده است. جایزه کتاب نبراسکا، جایزه استنلی کونیتس و جایزه جیمز بوترایت از جمله افتخارهای ادبی دیگر اوست.


کد مطلب: 135106

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/naghli/135106/صفحه-امروز-25-آوریل

ایبنا
  http://www.ibna.ir