به بهانه بيست‌ونهمين سالگرد شهادت سرلشكر غلامحسین افشردی

اگر حسن باقري زنده مي‌ماند، ابهامات جنگ را از بين مي‌بُرد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۰۰
 
 
مسوول تبلیغات قرارگاه‌های جنوب و کربلا در سال‌های دفاع‌مقدس در بيست‌ونهمين سالگرد شهادت سردار سرلشكر غلامحسین افشردی (حسن باقري) گفت: اگر او زنده بود و گزارش‌هاي او تا آخر جنگ ادامه داشت و چنين مستندي به عنوان دايرةالمعارف جنگ در اختيار ما بود، بسياري از ابهامات و مجهولات كنوني جنگ از بين مي‌رفتند./
محمدباقر نيكخواه بهرامي
 
محمدباقر نيكخواه بهرامي
محمدباقر نيكخواه بهرامي در حاشيه مراسم رونمايي از 5 مجلد «گزارش روزانه جنگ» در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، اظهار كرد: با توجه به مسووليتم در ستاد تبليغات جبهه و جنگ، ارتباط نزديكي با شهيد حسن باقري داشتم و به نظرم اين كتاب‌ها بيانگر ذهنيات اويند كه به صورت مستند مكتوب، در دسترس مردم قرار گرفته اند.

وي مجموعه كتاب‌هاي «گزارش روزانه جنگ» را يكي از ذخيره‌هاي تاريخ دفاع‌مقدس خواند و گفت: اين مجموعه، حقايق و اتفاقات جنگ را بدون كم و كاست بيان كرده و تاريخ 28 ماه جنگ و استراتژي ايران در جنگ‌تحميلي را به تصوير كشيده است.

نيكخواه بهرامي افزود: اگر شهيد حسن باقري زنده بود و گزارش‌هاي او تا آخر جنگ ادامه داشت و چنين مستندي به عنوان دايرةالمعارف جنگ در اختيار ما بود، بسياري از ابهامات، نكات و مجهولات كنوني جنگ از بين مي‌رفتند.

نويسنده كتاب «گاه‌شمار حملات شیمیایی عراق در هشت سال دفاع‌مقدس» ادامه داد: مجموعه كتاب‌هاي «گزارش روزانه جنگ» بيانگر حوادث، اتفاقات و رويدادهاي جنگ‌تحميلي به صورت روزشمار است و پژوهشگران مي‌توانند، فراز و فرودهاي جنگ را از آن استخراج كنند.

اين پژوهشگر دفاع‌مقدس، گزارش‌هاي شهيد حسن باقري را براي خبرنگاران، نويسندگان،‌ دانشكده‌هاي نظامي و مديران امروز كارآمد خواند و گفت: اين كتاب‌ها ظرفيت تدريس در دانشگاه‌هاي نظامي و مديريتي را به عنوان مديريتي پويا، مردمي و انقلابي دارايند و مخاطبان با مطالعه آن‌ها به عمق تفكرات مديريتي شهيد حسن باقري پي مي‌برند.

مجموعه 5 جلدی «گزارش روزانه جنگ» شامل نوشته‌ها و گزارش‌هاي شهيد حسن باقري از اول مهر سال 1359 تا نهم بهمن 1361 به همت موسسه شهيد حسن باقري منتشر و وارد بازار نشر شده است. 

غلامحسين افشردي (حسن باقري) بیستم اسفندماه سال 1334 در تهران به دنيا آمد. وي در سال 1354 وارد دانشكده كشاورزی شهر اروميه و فعاليت‌هاي سياسي و مذهبي شد و در سال 1358 بار ديگر وارد دانشگاه شد و تحصيل در رشته حقوق قضایی دانشگاه تهران را آغاز كرد. 

وي با آغاز جنگ تحمیلی، راهي جبهه‌هاي جنوب ايران شد. تاسیس واحد اطلاعات و عملیات رزمی، بایگانی و ترجمه اسناد جنگ و بخش شنود بی‌سیم‌‌های دشمن، طراحی گردان‌های رزمی و سازمان نفرات و تجهیزات و ادوات رزمی و واحدهای پشتیبانی، از فعاليت‌هاي اين دوره‌اند.

فرماندهی محورهاي جنوب و دارخوین در عملیات ثامن‌الائمه(ع)، معاونت فرماندهی عملیات طریق‌القدس، فرماندهی قرارگاه نصر در عملیات فتح‌المبین، بیت‌المقدس و رمضان، فرماندهی قرارگاه كربلا و جانشین فرماندهی كل قرارگاه‌های جنوب و یگان زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از مهم‌ترين سمت‌هاي حسن باقري در دفاع مقدس بوده‌اند.

سردار سرلشكر شهيد سرلشکر غلامحسین افشردی(حسن باقري) نهم بهمن ماه 1361 در حال شناسايي در منطقه عملياتي والفجر مقدماتي (فكه ‌ـ چزابه) به شهادت رسيد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 128287