جزییات مراسم نکوداشت شاعر فقید اعلام شد

نكوداشت بروسان به كتاب‌ها و آثار او اختصاص دارد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۳۴
 
 
عليرضا بهرامي با اعلام جزييات مراسم بزرگداشت غلامرضا بروسان، شاعر فقید که هفته گذشته در سانحه رانندگی درگذشت، اين برنامه را مختص مرور آثار اين شاعر دانست و گفت: در اين مراسم از همه دوستان و شاعراني كه با بروسان و آثار او مرتبط بوده‌اند، دعوت شده است.-
غلامرضا بروسان، شاعر فقید
 
غلامرضا بروسان، شاعر فقید

 به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، بهرامي درباره مراسم بزرگداشت بروسان در نشست فوق‌العاده عصر روشن كه با همكاري دبيرخانه «جايزه‌ شعر خبرنگاران» برگزار مي‌شود،‌ توضيح داد: نمي‌خواهيم برنامه نكوداشت بروسان تنها حالت سوگواره احساسي داشته باشد؛ در اين مراسم سعي مي‌شود كه به آثار و كتاب‌هاي وي از نگاه شاعران، نويسندگان و ميهمانان دعوت شده پرداخته شود.

وي با اشاره به اين‌كه اين شاعر با برگزيده شدن در جشنواره شعر خبرنگاران در سال 1385، به انگيزه‌هاي جدي‌تري در عرصه شعر دست يافت، گفت: بروسان با برگزيده شدن در اين جشنواره در سال 1385 وارد مرحله جديدي از عمر شعري‌اش شد و سير تكويني را در اين عرصه پي گرفت. 

اين شاعر در ادامه افزود: بروسان يک پروژه نيمه تمام است كه مي‌توان ديدگاه‌هاي او را تبيين كرد و آن‌ها را به ديگراني كه قرار است به اين عرصه وارد شوند شناساند. او مي‌تواند براي ديگر شاعران مانند يك كتاب يا نقشه راه باشد.

بهرامي افزود: در اين برنامه كه در شب سالروز تولد مرحوم بروسان برپا مي شود،‌ شمعي نيز به اين مناسبت برايش روشن خواهد شد.

دبير نشست‌هاي ادبي عصر روشن گفت: سخنراناني چون احمد پوري، محمدهاشم اكبرياني، منوچهر حسن‌زاده، عليرضا بهنام، مهرنوش قربانعلي، آرش شفاعي و نرگس برهمند هر يک به دليل نقش و رابطه‌اي كه در نسبت با نقد كتاب‌ها و يا آشنايي با بروسان و آثار وي دارند،‌ به اين مراسم دعوت شده‌اند. البته خانم‌ها قربانعلي و برهمند نيز درباره آثار شعري همسر بروسان، ‌الهام اسلامي، صحبت خواهند كرد.

به گفته وي در اين مراسم برخي از دوستان و آشنايان اين شاعر از نقاط مختلف كشور و شهر مشهد حضور خواهند داشت.

اين نشست  ساعت 16 و 30 دقیقه پنج‌شنبه، 24 آذر در كتابسراي روشن واقع در خيابان سميه، نرسيده به تقاطع  برگزار خواهد شد.

رضا بروسان متولد 1352 است. نخستین مجموعه شعر او «احتمال پرنده را گيج مي‌كند» نام دارد.

وي با كتاب «يک بسته سيگار در تبعيد» نخستين جايزه‌ شعر خبرنگاران را در سال 1385 از آن خود كرد. بروسان با مجموعه‌ شعر «مرثيه براي درختي كه به پهلو افتاده است» علاوه بر شركت در پنجمين دوره‌ اين جايزه، ميهمان دوازدهمين نشست «عصر روشن» در ارديبهشت‌ماه 1390 بود.

از الهام اسلامي نيز مجموعه شعري با نام «دنيا چشم از ما برنمي‌دارد» منتشر شده است.

اين زوج شاعر دوشنبه هفته پیش، 14 آذرماه جاري، به همراه یکی از دو فرزندشان در يک سانحه رانندگي در گذشتند. 

«به سمت رودخانه استوكس»، «عصاره سوما» و «مرا ببخش خيابان بلندم»، نيز از آثار گزيده شعري است كه به كوشش بروسان به چاپ رسيده است.

وي سه گزيده ديگر با نام گزيده شعر آزاد،‌ جهان، ايران و خراسان را آماده انتشار كرده بود؛ همچنانكه از وي آثار ديگر نيز در نشر شاملوي مشهد آماده انتشارند.

مجموعه شعر چهارم بروسان نيز كه هنوز به چاپ نرسيده است، شامل گفت‌‌و‌گوهاي شاعرانه وي با پدر شهيدش است و اشعار او در اين مجموعه به لحاظ محتوايي، صلح‌گرایانه است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 124297