نویسنده آلمانی جایزه کتاب اروپا 2011 را نصیب خود کرد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۶
 
 
«ماکسیم لئو» نویسنده و روزنامه نگار آلمانی برای نوشتن کتاب «قلبت را آماده نگهدار» به عنوان برنده جایزه کتاب اروپا در سال 2011 در بخش کتاب داستانی قدردانی شد._
نویسنده آلمانی جایزه کتاب اروپا 2011 را نصیب خود کرد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، در جریان مراسمی که چهارشنبه 7 دسامبر (16 آذر) در مکان پارلمان اروپا برگزار شد، این جایزه توسط خوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپا، یرسی بوسک، رییس پارلمان اروپا و ژاک دلورس، رییس پیشین کمیسیون اروپا به «لئو» اهدا شد. 

جولیان بارنس نویسنده انگلیسی برنده بوکر و رییس هیات داوران امسال این جایزه، این نویسنده آلمانی را شخصیتی سرگرم کننده و راوی باهوش داستان‌های آلمانی دانست. هیات داوران نیز در توضیح انتخاب وی اعلام کردند: «لئو» که در سال 1970در برلین شرقی متولد شده در رمان خودنوشت «قلبت را آماده نگهدار» به شيوه‌اي هيجان‌انگيز و عاشقانه داستان خانواده خود را از زمان جنگ دوم جهانی تا زمان فروپاشی دیوار برلین روایت می‌کند. این رمان در آگوست 2009 در انتشارات کارل بلسینگ منتشر شد و به تازگی از سوی انتشارات کتاب‌های جیبی «هینه» نیز روانه بازار شده است. 

امسال در بخش کتاب غیرداستانی جایزه کتاب اروپا به «آنا بیکانت» نویسنده لهستانی برای کتاب «جنایت و سکوت» رسید. پنجمين جایزه کتاب اروپا در سال 2011 با اهدای این جایزه از نویسندگانی قدردانی می‌كند که نگاهي دگرانديش به اروپا دارند. «روبرتو ساویانو» نویسنده مافیاستیز ایتالیایی و «صوفی اوکسانن» نویسنده جوان و موفق فنلاندی برندگان سال 2010 این جایزه بودند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 123880