سروده‌های نوزری به زبان انگلیسی منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۳۵
 
 
دومین مجموعه شعر سمیرا نوزری به زبان انگلیسی و با عنوان «Lonely Birthday» از سوی نشر فرادید منتشر شد. این دفتر در حقیقت بازسرایی مجدد از اشعار نخستین دفتر این شاعر با عنوان «تولدم را تنهایم» است./
سروده‌های نوزری به زبان انگلیسی منتشر شد
 

نوزری به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: این مجموعه در برگیرنده 38 قطعه شعر سروده شده در قالب سپید و به زبان انگلیسی ا‌ست.

وی درباره فضای شعرهای این مجموعه ادامه داد: فضای این سروده‌ها، فضایی تاریک و اندوهگین است. تصاویر ارایه شده در کتاب، از شاعر انسانی دلتنگ ترسیم می‌کنند که تشنه پرواز است.

این شاعر توضیح داد: به عبارت دیگر این انسان در این اشعار می‌خواهد در فرصت اندکی که دارد از جنس درخت، آب و سنگ باشد. دلیل دیگر دلتنگی من به عنوان شاعر که در این کتاب با آن روبه‌رو هستیم، نبودن نور و روشنایی‌ است. این دلتنگی در قطعه شعر «A new light» دیده می‌شود و به نظرم در قطعه «Blue Nostalgia» به اوج خود می‌رسد.

وی ادامه داد: زبان قطعه‌های این کتاب گرچه تلخند،  اما حکایت از انسانی دارند که به آینده بشر می‌اندیشد. به عبارت دیگر استفاده از عناصر طبیعت در این اشعار تنها برای زیبا کردن شعرها نبوده، بلکه برای بیان مضامین و اندیشه‌های مدنظر من بوده است.

نوزری در پایان درباره مضامین شعری‌اش در این مجموعه افزود: مضامین شعری به‌کار رفته در این اشعار اغلب مضامین اجتماعی اند و آن‌چه آن‌ها را پررنگ‌تر می‌کند، واقعیت‌های تلخ اجتماعی‌ اند.

دومین مجموعه شعر نوزری مقدمه‌ای درباره این شاعر را شامل می‌شود. در ادامه 37 قطعه شعر با عنوان‌هایی چون «sorrow» ،«tears» ،«lonely» ،«shadow» ،«sleep» ،«I and crow» و «stranger» آمده اند. 

دفتر نخست نوزری 26 قطعه شعر سپید و 10 قطعه نثر ادبی را شامل می‌شد. در این دفتر که بازسرایی مجدد از اشعار آن مجموعه به زبان انگلیسی‌ است، قطعات منثور به صورت منظوم به انگلیسی برگردانده شده‌اند. 

نمونه شعری از این مجموعه با عنوان «color»: 

I look at the words on the
paper
Stranger and incomprehensible
And multicolored mechanical
Days
I become full of nothingness
I color myself
Not it feel the pain

سمیرا نوزری متولد سال 1361 و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی شیمی پلیمر است. نخستین دفتر شعر او سال گذشته با عنوان «تولدم را تنهایم» از سوی نشر فرادید منتشر شد.

مجموعه شعر « Lonely Birthday» در 84 صفحه و شمارگان هزار نسخه از سوی نشر فرادید منتشر و راهی بازار کتاب شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 123803