به ياد آيت‌الله حيدري ايلامي

«معراج شقايق» از راه مي‌رسد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۱۲
 
 
كتاب «معراج شقايق» بر اساس زندگينامه و خاطراتی از آيت الله عبدالرحمان حيدري ايلامي به قلم عباس سيدي، در دست انتشار قرار دارد.-
آيت‌الله حيدري ايلامي
 
آيت‌الله حيدري ايلامي
سيدي در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، ضمن اعلام اين خبر گفت: «معراج شقايق» به شرح فعاليت‌ها و اقدامات آيت‌الله حيدري ايلامي مي‌پردازد. يكي از اقدامات مهم ایشان بسيج كردن مردم ايلام در هنگام تحرکات گروهک منافقين در اين استان است.

وي در ادامه به نقش معنوي و تاثيرگذار آيت‌الله حيدري ايلامي در دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: حضور ایشان در عمليات ميمك تاثير بسيار زيادي بر روحيه رزمندگان گذاشت. در كتاب «معراج شقايق» ديدگاه مجتهدين، مردم و شخصيت‌هاي مهم استان ایلام درباره آيت‌الله حيدري آورده شده است.

سیدی افزود: نگارش اين اثر يك سال طول كشيده و در 152 صفحه از سوي سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه و بسیج استان ایلام منتشر خواهد شد.

سردار محمدتقي قاسمي، جانشين سپاه اميرالمومنين (ع) استان ايلام معتقد است: آيت‌الله حاج شیخ عبدالرحمن حيدري ايلامي، يكي از اعضاي مجلس خبرگان در دوران دفاع‌‌مقدس، در وحدت سپاه و ارتش، نقش به‌سزايي داشت و اسلحه در دست مي‌گرفت و همپاي رزمندگان مبارزه مي‌كرد.

آيت الله حاج شيخ عبدالرحمان حيدرى ايلامى در سال 1304 در شهرستان ايلام چشم به جهان گشود. به شوق فراگيرى بيشتر علوم دينى رهسپار حوزه علميه نجف اشرف شد و با تبعيد امام خمينى (ره) به نجف، در درس خارج فقه و اصول و ولايت فقيه ايشان حاضر شد و پس از سال ها تلاش علمى به درجه اجتهاد دست يافت.

در سال 1354 بنابر درخواست مردم و روحانيت ايلام، به زادگاه خويش بازگشت. در نهضت اسلامى مردم ايران به رهبرى امام خمينى(ره)، از هر فرصتى براى مبارزه با رژیم پهلوی استفاده کرد و با پيروزى انقلاب اسلامى و آغاز جنگ تحميلى عراق علیه ایران، به تشكيل ستاد «جذب و هدايت كمك هاى مردمى» پرداخت. هم چنين براى كمك رساندن به نيروهاى شهيد چمران در كردستان، جوانان داوطلب ايلام را به آن جا فرستاد. خود نيز با حضور در مناطق حساس جنگى، به رزمندگان و بسيجيان، روحيه مى بخشيد. 

آيت الله حاج شيخ عبدالرحمان حيدرى ايلامى در 11 دى ماه 1365 از دنیا رفت و در صحن مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) در قم به خاك سپرده شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 122034