انتشار نسخه‌ای پر غلط از رمان «قصر» کافکا

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۲۲
 
 
انتشارات «گلن و شولتس» به تازگی اقدام به انتشار دو میلیون نسخه سرشار از اشتباه‌های املایی از رمان مشهور «قصر» فرانتس کافکا و توزیع آن در مدارس دو کشور آلمان و اتریش کرده است._
فرانتس کافکا
 
فرانتس کافکا
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، ابتدا اینگونه عنوان شد که انتشار این دو میلیون نسخه با حمایت اتحادیه اروپا صورت گرفته ولی اکنون این ماجرای باورنکردنی وارد دور تازه‌ای شده که طی آن گفته می‌شود انتشار این کتاب های سرشار از اشتباه با حمایت مالی اتحادیه اروپا صورت نگرفته و اکنون این سوال مطرح است که این پول از کجا آمده است؟ این خبر در پی انجام تحقیقاتی از سوی نشریه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» منتشر شده است.
 
انتشارات «گلن و شولتس» پس از انتشار این کتاب در شمارگان بالا و سرشار از اشتباه املایی، اقدام به اهدای این کتاب به مدارس دو کشور آلمان و اتریش کرد. «آدریان شولتس» ناشر اتریشی در این زمینه اظهار داشته که ادبیات یک مسابقه املا نویسی نیست و از اشتباه‌هاي فاحش نمی شود دور بود.

این ناشر همچنین در اظهار نظری تازه و عجیب و غریب در توضیح گفته است: نمی دانم چه کسی از این پروژه به لحاظ مالی حمایت کرده است. اتحادیه اروپا، اتریش و یا وزارت حمل و نقل ، نوآوری و تکنولوژی اتریش . من همچنین هیچ اطلاعی ندارم که این اشتباه‌هاي کوچک چگونه سر از این کتاب درآورده اند. اما این مساله فاقد اهمیت است. املا چیزی است که برای هیچ کس جذابیت ندارد. هیچ کس نمی تواند درست بنویسد.  

رمان «قصر» از جمله آثار مشهور فرانتس کافکا (3 جولای 1883 – 3 ژوئن 1924) نویسنده سرشناس آلمانی است که در سال 1922 به صورت ناتمام از نویسنده اش برجای ماند و در سال 1926 توسط «مکس برود» دوست کافکا در انتشارات «کورت ولف» انتشار یافت. داستان رمان «قصر» از آنجا آغاز می‌شود که قهرمان داستان به نام «ک» شباهنگام وارد دهکده‌ای می‌شود که قصری در آن واقع است. به مهمانخانه‌ای پناه می‌برد تا استراحت کند اما می‌خواهند او را از آنجا برانند به این دلیل که می‌گویند هر کس بخواهد وارد دهکده شود یا در آنجا بماند ‌باید از قصر اجازه گرفته باشد. «ک» مدعی می‌شود که شغلش مسّاحی است و با درخواست خودِ قصر به آنجا آمده‌است. پس از زنگ زدن ابتدا این ادعا تکذیب و سپس تأیید می‌شود و در واقع قصر او را به عنوان مسّاح می‌پذیرد.از فردا صبح او در پی آن است تا هر طور شده به قصر برود و شرح وظایفش را بپرسد و مشغول کار شود ولی تا پایان کتاب در این کار کامیاب نمی‌شود. 

کافکا اگر چه به دوستش «برود»وصیت کرده بود تا تمام آثارش را از بین ببرد ولی «برود» این کار را نکرد و با انتشار این آثار پس از مرگ کافکا او را به یکی از نویسندگان مشهور آلمانی زبان قرن 20 بدل کرد. از دیگر آثار مشهور این نویسنده می توان رمان های «محاکمه» و «مسخ» را نام برد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 121919