«دانشنامه عرفان و تصوف» تا حرف «پ» تدوين شد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۰۰
 
 
«دانشنامه عرفان و تصوف» عنوان كتابي است كه قاسم ميرآخوري، مصحح و مترجم برخي آثار كلاسيك عرفاني، نگارش و ويرايش آن را به پايان برده و مشغول آماده‌سازي آن براي چاپ است.-
تصوير تزييني است
 
تصوير تزييني است
اين مصحح و مترجم در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، دراين باره عنوان كرد: اين دانشنامه شامل اعلام و همچنين معرفي شخصيت‌ها، كتاب‌ها و مكان‌هاي عرفاني است.

وي افزود: اين دانشنامه تمام موضوعاتي را كه مربوط به عرفان، تصوف و عارفان و صوفيان است، شامل مي‌شود و از اين جهت، مي‌توان آن را يك كار جديد دانست.

ميرآخوري به برخي آثار منتشر شده با اين موضوع اشاره كرد و گفت: اين كتاب‌ها به صورت پراكنده برخي از موضوعات عرفاني را به صورت دانشنامه‌اي بررسي كرده‌اند اما تاكنون دانشنامه‌اي مفصل كه بر اساس حروف الفبا تمامي موضوعات عرفاني را دربر بگيرد، منتشر نشده است.

وي اين دانشنامه را مشتمل بر مجلدات زيادي دانست و گفت: مداخل اين اثر بر اساس حروف الفبا تنظيم شده‌اند. اكنون سه جلد آن در قطع رحلي آماده چاپ‌اند كه تا حرف «پ» را شامل مي‌شوند. اين دانشنامه را انتشارات «فهرست» منتشر مي‌كند.

از ميرآخوري تاكنون ترجمه برخي آثار عرفاني مانند «مشرب الارواح» و «منطق الاسرار» روزبهان بقلي و همچنين «ترجمان الاشواق» و «فصوص الحكم» ابن‌عربي منتشر شده‌اند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 121632