در سرای اهل قلم

«خاطرات بی‌تاویل» شراره کامرانی بررسی می‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۰۹
 
 
دومین مجموعه شعر شراره کامرانی با عنوان «خاطرات بی‌تاویل» در نشست سه‌شنبه (17 آبان) از سلسله نشست‌های «شعرخوانی و نقد» سرای اهل قلم با حضور منتقدان و علاقه‌مندان این حوزه بررسي می‌شود.-
شراره کامرانی
 
شراره کامرانی

فریبا یوسفی، مسوول چهارمین دوره نشست‌های «شعرخوانی و نقد» سرای اهل قلم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: مجموعه شعر «خاطرات بی‌تاویل» دومین دفتر شعر کامرانی‌ در یازدهمین دوره از جایزه «کتاب فصل» و چهارمین جایزه ادبی «پروین اعتصامی» برگزیده شد.

وی افزود: در نشست نقد و بررسی این مجموعه اسماعیل امینی و سیداکبر میرجعفری به عنوان منتقد حضور دارند و به بررسی سروده‌های کامرانی می‌پردازند.

یوسفی درباره دلیل انتخاب این اثر برای نقد و بررسی توضیح داد: در جلساتی که به نقد و بررسی یک مجموعه شعر اختصاص یافته است سعی می‌کنیم آثاری را که در جشنواره‌ها و جایزه‌های ادبی به عنوان برگزیده معرفی شده‌اند، یا آثاری که به معرفی نیاز دارند انتخاب کنیم.

وی در پایان یادآور شد: تنها تاکید ما بر چهره‌های شناخته شده‌اي چون خانم كامراني نیست، بلکه برخی از چهره‌های کمتر شناخته شده نیز انتخاب می‌شوند تا آثار آن‌ها حتی اگر دیدگاه‌های مخالف زیادی نسبت به آن‌ها وجود داشته باشد، بررسی شوند.

شراره کامرانی متولد 1352 در شهر خوی و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی در رشته علوم اجتماعی است. وی مقالاتی را در کنگره‌هایی چون جشنواره بین‌المللی ادبی آدنا، مراسم بزرگداشت یکصدمین سال تولد پروین اعتصامی در آنکارا و جشنواره بین‌المللی شعر استانبول ارایه کرده است.

«خطوط شکسته» (مجموعه شعر)، «پرنده آبی» (داستان بلند ترجمه) و«چله» (دیوان سلطان‌الشعرای ترکیه/ترجمه) از جمله آثار منتشر شده او هستند.

کامرانی در جشنواره‌هایی چون جشنواره سراسری ایران ما، شعر فجر، شعر خاتم، کتاب فصل و جایزه گام اول جایزه‌هایی را کسب کرده است.

«خاطرات بی‌تاویل» عنوان دومین مجموعه شعر اوست و از سوی انتشارات فصل پنجم راهی بازار نشر شد. شعرهای این مجموعه در قالب سپید سروده شده‌اند و شامل دو دفتر با عنوان‌های «ناگهانی از اذان و نسیم» و «خاطرات بی‌تاویل» می‌شود.

در بخش «ناگهانی از اذان و نسیم» درباره موضوعاتی چون سفر حج شاعر، درک و دریافت‌های معنوی و فضایی توام با باورها و مناسک دینی سخن رفته است و «خاطرات بی‌تاویل» به سروده‌های تغزلی و اجتماعی این شاعر اختصاص دارد.

نشست «شعرخوانی و نقد شعر» با موضوع نقد و بررسی مجموعه شعر «خاطرات بی‌تاویل» سه‌شنبه (17 آبان) از ساعت 17 تا 19 در سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه‌نصیر، شماره دو برگزار می‌شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 121079