به منظور خوانش آثار «ژوليا كريستوا»

«خورشيد سياه ماليخوليا» در «رخداد تازه» طلوع مي‌كند

 
تاریخ انتشار : شنبه ۷ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۰
 
 
دوره خوانش آثار ژوليا كريستوا با موضوع «هنر، افسردگي و ماليخوليا» و با محور كتاب «خورشيد سياه ماليخوليا» اين فيلسوف فرانسويدر موسسه «رخداد تازه» برگزار مي‌شود.-
ژوليا كريستوا
 
ژوليا كريستوا
مهرداد پارسا، مدرس اين دوره، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، با اعلام اين خبر عنوان كرد: موسسه «رخداد تازه» تاكنون دوره‌هاي مختلفي را برگزار كرده است كه به خوانش آثار فلاسفه و بررسي مباني فلسفي‌شان اختصاص داشته‌اند. «خوانش كريستوا» عنوان دوره‌اي است كه از اول آذرماه به همت اين موسسه برگزار مي‌شود.

وي افزود: درس‌گفتارهايي براي ارايه در اين دوره آماده كرده‌ام كه محور اصلي آن كتاب «خورشيد سياه ماليخوليا» كريستواست كه مهم‌ترين اثرش قلمداد مي‌شود.

گردآورنده و مترجم كتاب «خورشيد سياه ماليخوليا» ادامه داد: اين كتاب نيز كه بخش عمده آن ترجمه مقالات مفسران كريستوا را شامل مي‌شود، محور برخي از مباحث در اين دوره قرار مي‌گيرد.

وي كه پيشنهاد برگزاري اين دوره را به موسسه رخداد تازه ارايه كرده است، ادامه داد: موضوعات مورد بررسي در اين دوره، به لحاظ فرهنگي و اجتماعي قابل اهميت‌اند، زيرا به اعتقاد من، افسردگي و ماليخوليا از جمله مسايلي‌اند كه انسان‌هاي معاصر كم و بيش با آن دست به گريبان‌اند.

پارسا موضوع اين دوره را مختص بررسي هنر، افسردگي و ماليخوليا در آثار كريستوا ندانست و گفت: موضوعات ديگري به موازات آنها بررسي مي‌شوند. آلوده‌انگاري از منظر كريستوا، ماليخوليا در انديشه فرويد و ملاني كلاين و همچنين مفهوم افسردگي در نزد افلاطون تا انديشمندان معاصر از جمله اين موضوعات‌اند. به هيمن دليل، منابع مرجوع در اين دوره، متعددند.

وي در پايان گفت: علاقه‌مندان براي ثبت‌نام در اين دوره، تا روز پنج‌شنبه، 12 آبان، فرصت دارند تا با شماره‌هاي 80 30 02 88 و 52 55 02 88 تماس بگيرند.

موسسه رخداد تازه در تهران، خیابان کارگر شمالی، روبه‌روی مرکز قلب تهران، پلاک 1803، طبقه سوم قرار دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 120369