«فالگیر» حیدر میرانی در کتاب‌فروشی‌ها می‌چرخد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۳
 
 
مجموعه شعر «فالگیر» سروده حیدر میرانی در مجموعه «صدای تازه» موسسه انتشاراتی هنر و رسانه اردیبهشت منتشر و راهی بازار کتاب شد. اغلب شعرهای این مجموعه در قالب غزل سروده شده‌اند._
تصویر روی جلد «فالگیر»
 
تصویر روی جلد «فالگیر»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مجموعه شعر «فالگیر» در چهار بخش دربرگیرنده غزل‌ها، شعرهای آیینی، کوتاه سروده‌ها و رباعی‌های میرانی است.

در بخش غزل‌های این مجموعه 50 غزل با عنوان‌هایی چون «منصفانه»، «شاعر بود»، «هبوط»، «پایان»، «بالای دار»، «کویرانه»، «استکان زهر»، «انزوای تو»، «تردید»، «آشنا»، «تناسخ» و «جوجه اردک زشت» گنجانده شده است.

چهار شعر آیینی با عنوان‌های «تنها شاهد فریاد»، «گلایه فاطمه(ع)»، «مشکی پر از وفاداری» و «صلح جهانی» در بخش دوم کتاب آمده است که به ترتیب به حضرت علی(ع)، حضرت فاطمه(ع)، امام حسین(ع) و پیامبر اکرم(ص) تقدیم شده‌اند.

در بخش سوم که در برگیرنده کوتاه‌سروده‌هاست چند شعر کوتاه و دو قطعه شعر با عنوان‌های «منتشر خواهم شد» و «آینه شکسته» دیده می‌شود.

بخش چهارم نیز 18 رباعی را شامل می‌شود. «تکراری»، «آس و پاس»، «آوین»، «تخیلات»، «بی عاری»، «روانی»، «وصله ناجور» و «قانون نیوتن» عنوان برخی از این رباعی‌ها هستند.

مسایل و دغدغه‌های شخصی، موضوعات مذهبی، دفاع‌مقدس و عاطفی از جمله مضامین شعرهای این مجموعه هستند.

یک نمونه شعر از کوتاه‌سروده‌های این مجموعه:
«شکستن سکوت آسان است
یک سرفه سکوت را می‌شکند
حتی وز وز یک مگس شرور
مبادا حرف‌های مان
این قدر بی‌ارزش باشد.»

بخشی از یک غزل با عنوان «آشنا...»: «همیشه با خودش از آشنا سخن می‌گفت/ برای شعله آتش... به سوختن می‌گفت/ برای این‌که بمیرد دوباره آمده بود/ برای درک تناسخ چه‌ها به من می‌گفت»

حیدر میرانی متولد 10 تیر ماه سال 1354 است.

مجموعه شعر «فالگیر» در 104 صفحه، شمارگان سه هزار نسخه و با قیمت هزار و 600 تومان  از سوي موسسه انتشاراتی هنر و رسانه اردیبهشت منتشر و راهی بازار کتاب شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 111225