تولد نخستين دوفصلنامه «تفکر و کودك»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
نخستين شماره دوفصلنامه علمي تخصصي «تفکر و کودك» در 150 صفحه با موضوع آموزش فسلفه به کودکان از سوي پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي منتشر شد./
تصوير نشريه
 
تصوير نشريه
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي، دكتر حميدرضا آيت‌اللهي، مدیر مسوول و دكتر مسعود صفایی مقدم، سردبير اين نشريه تخصصي‌اند. همچنين 9 استاد، استاديار و دانشيار دانشگاه‌ها و مراكز علمي كشور به عنوان عضو هيات تحريريه با این مجله علمی تخصصی همكاري مي‌كنند.

نخستين شماره اين فصلنامه، هشت مقاله از 12 نویسنده را شامل مي‌شود. بررسی نظریه ویگوتسکی از دیدگاه روانشنانسی و ارتباط آن با مبانی نظری آموزش فلسفه به کودکان نوشته مژگان شیخی، بررسی برنامه درسی فلسفه برای کودکان در راستای توجه به ابعاد مختلف ذهنیت فلسفی به قلم معصومه رمضانی، رشد اخلاقی کودک و ادبیات داستانی به همراه آثار جمشید خانیان از منظر رشد اخلاقی نوشته حسین رضايی و فلسفه برای کودکان؛ گامی به سوی فلسفه با جامعه به قلم الهام فخرايي، برخي از مقالات و نويسندگان آنها به شمار مي‌آيند.

مسعود صفایی مقدم در بخشي از «سخن سردبیر» نشریه می‌نویسد: «انتشار این مجله زمینه مناسبی برای تبادل و تضارب افکار و اندیشه‌های صاحب‌نظران حوزه فلسفه براي كودكان به وجود می‌آورد. زمینه‌های مطالعاتی که در این راستا مورد استقبال نشریه‌اند، علاوه بر مطالعات ناظر به برنامه‌های آموزش فلسفه به کودکان و نوجوانان، آن دسته از مطالعات فلسفی و روان‌شناختی درباره ذهن و روان کودک را نيز شامل مي‌شود که بتوانند در امر آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار گیرند.»

خلاصه مقالات به زبان انگلیسی نیز در انتهای دو فصلنامه علمي تخصصي «تفکر و کودک» ارايه شده اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 110397