با مقدمه محمد ايوبي

مجموعه داستان مسعود ميناوي منتشر شد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ تير ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۳۶
 
 
«پپر و گل‌هاي كاغذي» مجموعه داستان مسعود ميناوي با مقدمه محمد ايوبي منتشر شد. ميناوي از نويسندگان خطه جنوب است كه بيش از هر چيز درباره آداب و رسوم مردم و سرزمينش مي‌نوشت. او مصایب اقشار مختلف مردم را در قالب داستان‌هايي بازگو کرد كه در زمان حياتش قصد انتشار آن‌ها را به عنوان اثر مستقل نداشت./
روي جلد كتاب
 
روي جلد كتاب

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، «پپر و گل‌هاي كاغذي»،‌ نخستين مجموعه داستان ميناوي و دربرگيرنده 10 داستان كوتاه است.

آدم‌هاي داستان‌هاي ميناوي در اين كتاب افراد شرور يا تنها مانده و درگير با مشكلات فقر و بزهكاری‌هاي اجتماعي‌اند كه از بي‌پشتوانه بودن در رنجند و نسبت به وجود اين رنج اعتراض می‌کنند. 

داستان «مرد و مينايش» در اين كتاب اين‌گونه آغاز شده است: 

«كنار باغچه پر گل با مجموعه‌اي از رنگ‌هاي شاد و كپه‌ي درهم اطلسي و شب بو، همسايه با چشماني روشن و صورتي استخواني، با لحني پر از صداي همدردي، گفت: «چرا نمي‌فرستيش بيمارستان، آسايشگاه يا همچين جايي؟» 
برادر به كپه‌ي پرگل اطلسي‌ها نگاه كرد. دست‌ها را گشود و عصبي شانه‌هاي افتاده را جمع كرد، انگار كه بخواهد اطلسي‌ها را بغل كند لحظه‌اي با خود انديشيد: او كه به كسي آزاري نرسانده است.» 

«پناهنده»، «پس از طوفان»، «تلنگر رويايي خلخال در سكوت بندر»، «حادثه در جوكي كلاب» و «زخمي در انزوا»،‌ نام برخي داستان‌هاي اين كتابند.

ميناوي نيز مانند هم‌نسلان جنوبي‌اش دغدغه مردم اين بخش از جغرافياي كشورمان را داشته و از اين حيث از نويسندگان متعهد معاصر به شمار مي‌آيد. 

«پپر و گل‌های كاغذی»، امسال(90)، به شمارگان 1100 نسخه از سوي نشر افراز منتشر شد. اين كتاب 191 صفحه و قيمت آن 3200 تومان است. 

ميناوي متولد فروردين 1319 اهواز است. او دوم مرداد 87 بر اثر عارضه قلبي در بيمارستان طالقاني تهران درگذشت. 

داستان‌هاي او در سال‌هاي قبل و بعد از انقلاب در نشرياتي چون لوح، ‌فردوسي،‌ كيهان، ‌جهان نو، دنياي سخن و برخي ديگر از جنگ‌هاي ادبي به چاپ مي‌رسيدند. 

در حال حاضر دو مجموعه داستان آماده انتشار از وي باقي مانده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 109306