چگونگي طراحي محيط‌هاي فيزيكي با هدف پيشگيري از جرم

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۶
 
 
عضو هيات علمي گروه حقوق دانشكده علوم انساني دانشگاه تربيت مدرس از ترجمه كتاب «طراحي عاري از جرم» خبر داد و گفت: اين اثر، راهكارهايي را براي طراحي محيط فيزيكي و اجتماعي انسان‌ها ارايه داده است كه به‌كارگيري آنها باعث پيشگيري از وقوع جرم يا كاهش ميزان وقوع آن مي‌شود.\
چگونگي طراحي محيط‌هاي فيزيكي با هدف پيشگيري از جرم
 
دكتر مهرداد رايجيان در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در اين باره اظهار داشت: مولف در كتاب «طراحي عاري از جرم» دو موضوع طراحي و جرم‌شناسي را مطرح و ارتباط ميان اين دو را بيان كرده است. بنابراين، اين اثر به دليل داشتن ويژگي مهندسي ـ فني قابل استفاده براي مهندسان معماري و شهرسازي است و چون مباحث مربوط به جرم و بزه‌كاري را مطرح مي‌كند، دانشجويان رشته حقوق و پژوهشگران اين حوزه مي‌توانند از محتواي آن بهره‌مند شوند.

مترجم كتاب «طراحي عاري از جرم» ادامه داد: مولف در اين نوشتار به مطالعه تطبيقي در حوزه طراحي‌هاي مناسب با هدف پيشگيري از وقوع جرم پرداخته و راهكارهاي اساسي براي طراحي منطقه‌هاي امن و پايدار را ارايه كرده است.

مولف كتاب «بزه‌ديده در فرآيند كيفري» تصريح كرد: رويكرد اصلي كتاب «طراحي عاري از جرم» بر پايه دو نظريه مهم در جرم‌شناسي با عناوين «پيشگيري محيطي يا وضعي» و «نظريه فرصت‌ها» استوار است.

عضو هيات علمي گروه حقوق دانشكده علوم انساني دانشگاه تربيت مدرس افزود: مخاطب در نظريه «پيشگيري محيطي» مي‌آموزد كه با مداخله در محيط‌هاي فيزيكي مانند محل سكونت، محيط كار، پارك‌ها و ... مي‌تواند علل و عوامل جرم‌زا را شناسايي كند و با اتخاذ تدابيري مناسب، از وقوع آنها جلوگيري كند.

وي يادآور شد: بزه‌كاران براي ارتكاب جرم به دنبال فرصت‌هاي مناسب‌اند. «نظريه فرصت‌ها» بيانگر اين مطلب است كه اگر بتوان اين فرصت‌ها را در محيط‌هاي مختلف شناسايي و خنثي كرد، احتمال وقوع جرم كاهش مي‌يابد.

دكتر رايجيان در پايان گفت: كتاب «طراحي عاري از جرم» در پنج فصل اصلي به ارتباط ميان طراحي محيط‌هاي فيزيكي و ميزان ارتكاب جرم اشاره كرده است. «مسكن و جرم»، «اصول طراحي مناسب»، «مهندسي و طراحي»، «راهنماي طراحي» و «ايجاد منطقه‌هاي امن و پايدار» عناوين فصول پنج‌گانه اين اثر را تشكيل مي‌دهند.

چاپ دوم كتاب «طراحي عاري از جرم» اثر «ايان كُلكوهن» با ترجمه دكتر مهرداد رايجيان در شمارگان 1000 نسخه، 464 صفحه و بهاي 100 هزار ريال به تازگي از سوي نشر ميزان راهي بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 107734