تكميل مجموعه رساله‌هاي پزشكي كتابخانه ملك

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۱۵
 
 
مجموعه كتاب‌ها و رساله‌هاي پزشكي سنتي موجود در موسسه كتابخانه و موزه ملي ملك گسترده‌تر شد. مركز تحقيقات علوم قرآن، حديث و طب 9 عنوان از سري جديد انتشارات خود را به اين كتابخانه اهدا كرده است._
نمونه‌اي از نسخه خطي در كتابخانه ملك
 
نمونه‌اي از نسخه خطي در كتابخانه ملك

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از روابط عمومي مؤسسه كتابخانه و موزه ملي ملك، مركز تحقيقات علوم قرآن، حديث و طب 9 عنوان از كتاب‌هاي اين مجموعه را كه شامل مجموعه «طب القرآن و المعصومين عليهم‌السلام» در سي جلد است به كتابخانه و موزه ملي ملك اهداء كرد. با اين اهداء مجموعه كتاب‌ها و رساله‌هاي پزشكي سنتي موجود در كتابخانه ملي ملك گسترده‌تر شده است.

از مجموعه نسخ خطي پزشكي نفيس كتابخانه ملك مي‌توان به نسخه «الذخيره الخوارزمشاهيه» كه تنها نسخه شناخته شده از متن عربي كتاب ذخيره خوارزمشاهي در جهان است، اشاره كرد. همچنين «تحفه سعديه» نيز مهمترين شرح بر كتاب قانون ابن سينا و «قانونچه» چكيده كتاب قانون ابن سينا در كتابخانه ملك موجود است. 

پيشينه پزشكي در ايران به دوران پيش از اسلام باز مي‌گردد. نخستين مركز آموزش پزشكي ايران، در دوره ساسانيان، در سده سوم ميلادي در جندي شاپور نزديك اهواز كنوني برپا شد؛ اوج شكوفايي طب در ايران به سده نهم تا چهاردهم ميلادي باز مي‌گردد كه آن را دوره زرين پزشكي ايران ناميده‌اند. در همين دوران بود كه شخصيت‌هاي برجسته تاريخ طب ايران چون زكرياي رازي، ابن سينا و شرف‌الدين جرجاني درخشيدند.

مركز تحقيقات علوم قرآن، حديث و طب، يكي از مراكز پژوهشي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درماني تهران است كه در مجموعه انتشارات خود به بازنشر متون سنتي پزشكي به شيوه نسخه برگردان، همت كرده است.

علاقه‌مندان براي استفاده از رساله‌هاي پزشكي مي‌توانند به مؤسسه كتابخانه و موزه ملي ملك، واقع در خيابان امام خميني (ره) سر در باغ ملي مراجعه كنند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 107483