كتاب گمشده خالق شرلوك هولمز پس از 130 سال می آید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۸
 
 
پس از 130 سال بالاخره اوايل پاييز امسال نخستين رمان منتشر نشده «آرتور كونان دويل»، خالق شرلوك هولمز براي نخستين بار به بازار مي آيد.\
كتاب گمشده خالق شرلوك هولمز پس از 130 سال می آید
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از گاردين، «آرتور كونان دويل» اين كتاب را با نام «روايت جان اسميت» در 23 سالگي و تنها چند سال پيش از انتشار نخستين كتاب از مجموعه داستان هاي شرلوك هولمز نوشته ولي تاكنون هرگز به دست ناشر سپرده نشده است. 

در اين كتاب داستان مردي 50 ساله مبتلا به نقرس نقل مي شود كه خود را در اتاقش محصور كرده و از مكالماتش با بازديدكنندگان كه طيفي از سرباز بازنشسته تا معاون كشيش بخش را در بر مي گيرد، گستره افكارش از مذهب و جنگ تا ادبيات روشن مي شود. 

«راشل فاس» موزه دار ارشد دستنوشته هاي ادبي مدرن در كتابخانه بريتانيا گفت: نويسنده، اين كتاب 150 صفحه اي كه در نوامبر (آبان)منتشر مي شود را در سال هاي 1883 تا 1884 وقتي در حال تحصيل در رشته پزشكي بود و مي خواست نويسنده هم بشود، نوشت.
وي دستنوشته خود را براي يك ناشر فرستاد ولي در پست گم شد. «آرتور كونان دويل» نيزكه ديگر نسخه اي در دست نداشت، تصميم گرفت آن را دوباره با استناد به حافظه اش بنويسد كه البته در فصل ششم متوقف شد. 

«راشل فاس» افزود: اين كتاب اشاراتي هم به آمدن شرلوك هولمز دارد؛ به عنوان مثال «خانم راندل» صاحبخانه «جان اسميت» را مي توان الگويي براي خلق شخصيتي به نام خانم«هودسون»، صاحبخانه شرلوك هولمز عنوان كرد. 

با خواندن اين كتاب مي توان به استعداد بي نظير او در نخستين تلاش هایش برای عبور از داستان هاي كوتاه و رسیدن به رمان پي برد. وي نخستين نويسنده مشهوري است كه در داستان هايش مواد مخدر، مافيا، فرقه مذهبي مورمون، گانگسترهاي جنايتكار آمريكا، فساد مديران و... را در قالب داستان هايي جذاب به تصوير كشيد. 

انتشار اين دستنوشته بي شك هر کتابخوان عاشق شرلوك هولمز و دكتر واتسن و...را شاد مي كند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 107110