فيلم ايتاليايي «كن» 2011 و اقتباس از رمان «آنا ماريا اورتزه»

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۰۱
 
 
تنها فيلم سينمايي ايتاليايي شركت‌كننده در جشنواره «كن 2011» فيلمي برگرفته از رمان «آنا ماريا اورتزه» يكي از سه نويسنده برجسته زن ادبيات قرن بيستم ايتاليا خواهد بود.\
آنا ماريا اورتزه - نويسنده فقيد قرن بيستم ايتاليا
 
آنا ماريا اورتزه - نويسنده فقيد قرن بيستم ايتاليا
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از سايت خبري ليبري بلاگ، فيلم «پيكر آبي» اقتباس شده از رماني به همين نام، نوشته «آنا ماريا اورتزه» نويسنده نامدار فقيد ايتاليايي به عنوان تنها فيلم ايتاليايي امسال در جشنواره فيلم «كن» به نمايش در خواهد آمد.

در اين فيلم «پائولا لاويني» كه پيش از اين در فيلم‌ برگرفته شده از رمان «نامزدها» نوشته «آلساندرو مانتزوني» نويسنده مشهور ادبيات ايتاليا نقش آفريني كرده بود، بازی خواهد كرد.

«پيكر آبي» نخستين فيلم ساخته «آليچه روهرواشر» ايتاليايي است كه در فستيوال كن امسال حضور خواهد داشت. تهيه‌كنندگي اين فيلم را «كارلو كرِ ِستا دينا» بر عهده داشته و محصول شركت فيلم‌سازي «راي»(راديو تلويزيون ايتاليا) است.

اين فيلم داستان دختري سيزده ساله به نام «مارتا» است كه از كودكي در سوييس زندگي مي‌كرده، اما ناچار به بازگشت به ايتاليا و زندگي در «رِجو كالابريا» مي‌شود. پدر مارتا از دنيا مي‌رود و او و مادرش زندگي سختي را مي‌گذرانند، يافتن و انجام كار در سوييس براي آن‌ها بسيار دشوار است. به همين دليل مادرش تصميم مي‌گيرد به سرزمين اجداديش يعني ايتاليا، جايي‌كه شناخت كافي از آن دارد، در آن احساس امنيت و آرامش مي‌كند و مي‌تواند فرزندش را به بهترين شكل ممكن بزرگ كند، بازگردد.

«مارتا» دختري است پرشور و نشاط، با انرژي فراوان و سرشار از احساس كه توجهش را معطوف به موضوع‌هايي مي‌كند كه ديگران به آن‌ها توجهي نشان نمي‌دهند. ذهن كاوشگر او پي در پي به دنبال يافتن پاسخ‌ است. 

رمان «پيكر آبي» نخستين بار در سال 1997 از سوي انتشارات «آدلفي» در ايتاليا منتشر شد. 

«آنا ماريا اورتزه» (1998-1914) يكي از سه نويسنده زن بزرگ و مطرح ايتاليا در قرن بيستم بود. «ملكه دفن شده»، «ماه روي ديوار»، «روزهاي آسمان»، «رمان‌ها و حادثه‌ها» و «فقيرها و ساده‌ها» از جمله رمان‌هاي «آنا ماريا اورتزه» هستند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 103683