«كلاژ» عباسلو به كتابفروشي‌ها رسيد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۰۸
 
 
«كلاژ»،مجموعه داستاني از احسان عباسلو در قفسه كتابفروشي‌ها جاي گرفت. عباسلو در اين مجموعه با استفاده از موضوعات خبري، روایت‌هایی داستانی نوشته و آن‌ها را با كنكاشي طنزگونه در دنياي ادبي و هنري همراه كرده است._
احسان عباسلو/روي جلد كتاب
 
احسان عباسلو/روي جلد كتاب

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، داستان «كلاژ» از این مجموعه که نام کتاب هم وامدار اين داستان است، گويي در اثر  عبوري سيال در جهان ذهني و دنياي پيرامون قهرمان داستان شكل گرفته و سعي داشته تا در قالبي نو نگارش داستاني را ارايه دهد.

برخي پيچيدگي‌هاي فلسفي كه با لحن و نگاهي طنزگونه همراه مي‌شود نيز از ديگر اختصاصات اين داستان است؛ به گونه‌اي كه نويسنده در تلاش است تا در بخش‌هايي به محض شکار خواننده در دام يك تفكر، بازي تازه‌اي را با او آغاز ‌كند. به اين ترتيب كه باب جديدي از موضوع با تيتر تازه‌اي از راه مي‌رسد و مخاطب را در جهان متلاطمي از دنياي سراسيمه خبري رها مي‌كند. 

قسمتي از داستان «كلاژ»: «هرازگاهي نگاهي كلافه‌ات مي‌كند. از اولين رهگذر مي‌پرسم: ببخشيد خانم خط لب شما از ايستگاه دل من مي‌گذرد؟ نمي‌دانم چرا همسرم مرا بر سر دوراهي قرار داده است. آزادي يا كشتارگاه. بايد با كسي حرف بزنم. بهترين عروس با مشاوره رايگان. سيگاري بيرون مي‌آورم. ترك اعتياد موجب مرض است با ما تماس بگيريد...»
 
در داستان «توالت مشترك يا اسكاچ و فن رسيدن به نازي‌آباد» اين كتاب، نويسنده در قالب داستاني متعارف‌تر با تكيه بر روايت، دغدغه‌هايي اجتماعي را طرح مي‌كند.

البته در لابه‌لاي داستان‌هاي عباسلو، موضوعات دنياي جواني و تقابل نسلي جديد با دستاوردهاي دنياي پيرامون نيز نمود قابل ملاحظه‌اي يافته كه در لايه‌هاي زيرين محتوايي اين داستان‌ها قابل درنگ است، اين در حالي است كه عباسلو  چندي پيش در گفت‌و‌گويش با «ايبنا» درباره  كتاب «كلاژ»، هدف از نگارش داستان‌هاي اين مجموعه را نوعي سرمشق آموزشي براي علاقمندان به داستان‌نويسي دانسته است.

توجهي ظريف به مسايل حاشيه‌اي جنگ نيز از ديگر موضوعات اين كتاب به نظر مي‌رسد.
 
بخشي از داستان «تمشك طلايي» اين كتاب اين‌گونه نوشته شده است:  «با عروس اجباري ساعتي رو توي تاريكي مي‌گذروني تا بدون خجالت و سرخ شدن راحت حرفش رو بزنه و البته اين اونه كه فقط صحبت مي‌كنه، ‌طبق معمول هر زن ديگه‌اي، و تو بايد گوش كني. برا اينكه لااقل از اين قضيه سودي كرده باشي. خوبه خواستگاري كسي بري كه لااقل حرفي براي گفتن داشته باشه..»
 
«كلاژ»، «هفته خاكستري»، «برادرانه»، «تمشك طلايي»، و «قورباغه سبز»، نام برخي داستان‌هاي اين مجموعه‌اند. 

مجموعه داستان «كلاژ»، فروردين امسال(90) به شمارگان 1100 نسخه از سوي نشر آموت منتشر شد و طرح روي جلد آن اثر جواد آتشباري است.
 
اين كتاب 112 صفحه و قيمت آن 2500 تومان است. «اهمه‌هاي سرخابي» نيز مجموعه داستان ديگري از اين نويسنده ست كه به تازگي راهي بازار كتاب شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 102839