نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » ترجمه بلند » جهان‌کتاب

نرخ بالای مطالعه با فعالیت استارتاپ مکزیکی

۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۲

شرکت لیتل بوکمیتس (Little Bookmates) در شهر مکزیکوسیتی پایتخت کشور مکزیک نوعی کتابخانه آنلاین راه‌اندازی کرده است که کتاب‌های به امانت گذاشته شده توسط ناشران را به فروش می‌رساند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، یک شرکت استارتاپ مکزیکی چند سالی است که در این کشور موجب رونق کسب و کار ناشران شده است به طوری که مسئولان شرکت می‌گویند ما به خود افتخار می‌کنیم. ناشران ما را دوست دارند چون برای آنها کتاب می‌فروشیم.

 

شرکت لیتل بوکمیتس (Little Bookmates) در شهر مکزیکوسیتی پایتخت کشور مکزیک نوعی کتابخانه آنلاین راه‌اندازی کرده است که کتاب‌های به امانت گذاشته شده توسط ناشران را به فروش می‌رساند. این شرکت در سال 2016 تاسیس شده است و از آن زمان تاکنون مشتری‌های زیادی برای ناشران دست و پا کرده است و به همین خاطر محبوب ناشران مکزیکی شده است.

 

یکی از فعالیت‌های اصلی این استارتاپ رساندن کتاب‌های کودک به مشترکانش است که در ابتدای تاسیس شرکت به طور متوسط ماهیانه هشت کتاب به مشتری‌ها تحویل می‌شد ولی حالا تعداد آن به چند هزار عنوان رسیده است. به گفته آریادنا تراپوته موسس شرکت تخفیف‌های 40 تا 80 درصدی برای خانواده‌های مکزیکی در نظر گرفته می‌شود.

 

وی می‌گوید هدف از تاسیس این شرکت مطالعه بیشتر کتاب‌ها توسط خانواده‌ها و بیشتر دسترسی کودکان به کتاب است. اوایل سال جاری این شرکت در بین 11 شرکت استارتاپ آمریکای لاتین قرار گرفت. حالا شرکت دفتری در شهر سانفرانسیسکو آمریکا نیز افتتاح کرده است و قصد دارد کارش را گسترش دهد.

 

آریادنا می‌گوید شرکت الگوریتم خاصی برای وب سایت خود طراحی کرده است که از شرکت سوئدی استوری‌تل الهام گرفته است. اشتراک کتاب توسط کاربران سایت با دیگران به نوعی به دیگران نیز اجازه می‌دهد با هزینه بسیار پایین کتاب‌ها را مطالعه کنند ولی در عین حال ناشران نیز از این مسئله سود می‌برند.

 

وی ادعا می‌کند از موقعی که این سایت کار خود را آغاز کرده است خانواده‌های عضو سایت سالانه به طور متوسط 100 کتاب مطالعه می‌کنند درحالیکه قبل از آن کمتر چنین آماری وجود داشت. مطالعه 100 کتاب در سال بسیار بالاتر از نرخ مطالعه در کشور مکزیک است.

 

در طول این سال‌‌ها این شرکت در 22 ایالت از 32 ایالت کشور مکزیک نزدیک به 37هزار کتاب به کاربران خود اجاره داده است. کتاب‌ها توسط سرویس خدمات پستی فداکس (FedEx) برای مشترکان ارسال می‌شود.