ناشرِ 52 ساله‌ پاریس ریویو درگذشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
سوزانا هانوِل، ناشر 52 پاریس ریویو و از اعضای برجسته این مجله ادبی برای سه دهه روز شنبه در سن 52 سالگی در منهتن درگذشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز، سوزانا هانوِل، ناشري که سه دهه در حلقه‌های مختلف ادبی از جمله پاریس ریویو فعالیت کرد از دنیا رفت و علاقه‌مندان به دنیای ادبیات و کتاب را شوکه کرد.
 
آنتونیو ویس، شوهر خانم هانوِل دلیل مرگ سوزانا را سرطان اعلام کرد.
 
خانم هانوِل در دهه 1980 میلادی به عنوان کارآموز بخش ویراستاری مشغول به کار شد و در طول 30 سال پس از آن به این همکاری ادامه داد. خانم هانوِل در سال 2015 به عنوان ناشر پاریس ریویو انتخاب شد.
 
 مونا سیمپسون، داستان‌نویس و یکی از اعضای هیئت‌مدیره‌یِ پاریس ریویو می‌گوید هانوِل بهترین ناشری است که تاکنون پاریس ریویو به خود دیده است: «سوزانا به پتانسیل‌های یک مجله ادبی اهمیت زیادی می‌داد.
 
پاریس ریویو بهترین مجله ادبی دنیا است و سوزانا تنها کسی بود که موفق شد کارمندان بخش‌های مختلف این مجله را با هم متحد کند که نه تنها با هم همکاری کنند بلکه اوقات خوبی در کنار هم داشته باشند.»
 
تری مک‌دونال، یکی از رؤسای سابق هیئت‌مدیره معتقد است خانم هانوِل کسی بود که از اصالت پاریس ریویو محافظت کرد؛ کاری که پیش از او فقط آقای پلیمپتون در سال 1953 انجام داد.
 
هانوِل کاشف استعدادهای جدید بود و تأثیر زیادی بر دنیای ادبی گذاشت. مک‌دونال می‌گوید: «هانوِل اشتیاق زیادی برای ادبیات و زندگی در کنار ادبیات داشت و کارهایش را با خوشبینی انجام می‌داد.»
 
سوزانا هانوِل در سال 1966 در بوستون به دنیا آمد. پدرش سرمایه‌دار، کارمند بانک، و کارآفرین و مادرش نویسنده بود. خانواده پس از به دنیا آمدن سوزانا به پاریس نقل مکان کردند. سوزانا مدرک کارشناسی زبان انگلیسی از دانشگاه هاروارد گرفت.
 
در جوانی به عنوان ویراستار پاریس ریویو انتخاب شد و داستان کوتاه و مقاله‌ها را ویرایش می‌کرد. هانوِل در سال 1990 در گردآوری دایرة المعارف پاریس ریویو همکاری کرد و به انتشار مصاحبه نویسندگان معروفی چون کازوئو ایشی‌گورو، هی متیوز، و امانوئل کِرر کمک کرد.
 
خانم هانوِل سال گذشته نشان افتخار کشور فرانسه را برای خدمات ارزشمندش به فرهنگ و ادب دریافت کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 277008