استوری‌تل سوئد در میان غول‌ها/ هری‌پاتر عربی و رمان روسی

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۳
 
 
قیمت کتاب‌های صوتی در سال‌های اخیر روند ثابتی را طی کرده ولی تخفیف‌های دولتی در مالیات‌ها موجب رونق کسب کار شرکت‌های اروپایی در مقابل شرکت‌های آمریکایی شده و همچنان بر غول‌های اروپایی تولید کننده کتاب اضافه می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشرزویکلی، استوری تل (Storytel) شرکت سوئدی تولید کتاب‌های صوتی و دیجیتال وقتی در سال 2006 میلادی تاسیس شد تنها کتاب‌های صوتی تولید می‌کرد ولی حالا طیف کار خود را به کتاب‌های چاپی نیز گسترش و خودش را به عنوان یکی از قطب‌های انتشاراتی در اروپا مطرح کرده است.
 
استوری تل در حال حاضر در 16 کشور دنیا فعالیت دارد که اخیراً  شعبه خود را در سنگاپور نیز افتتاح کرد. این شرکت بیشتر از اینکه یک انتشارات کتاب‌ با فرمت‌های مختلف باشد بیشتر به عنوان یک سرویس ارائه کننده کتاب‌های صوتی از طریق وب سایتش معروف است و همین سرویس کتاب صوتی باعث شهرت آن شده است.
 
به گفته یوناس تلاندر رئیس استوری‌تل سوئد در حال حاضر به خاطر افزایش کاربران تلفن همراه و دستگاه های صوتی دیگر بیشتر تمرکز این شرکت روی تولید کتاب‌های صوتی و ارائه آن از طریق وب سایت شرکت است. هرچند استوری‌تل در سال‌های اخیر بیشتر انتشارات‌های معتبر کشور سوئد را خریداری کرده است ولی تلاندر می‌گوید هنوز هم نقطه قوت شرکت ارائه کتاب‌های صوتی منحصر به فرد آن است.
 
به گفته تلاندر در حال حاضر در اروپای شمالی و کشورهای اسکاندیناوی حدود 645هزار کاربر مشترک سایت شرکت از کتاب‌های صوتی استفاده می‌کنند که درآمد آن را به مبلغی نزدیک به 30 میلیون دلار در سال رسانده است.
 
تلاندر می‌گوید هرچند در سال‌های گذشته فروش شرکت از طریق چاپ کتاب‌های مختلف مطلوب و رضایت‌بخش بوده ولی هنوز هم فروش کتاب‌های صوتی در شمال اروپا بیشتر از سایر فرمت‌های کتاب است چون اینجا گوش کردن به داستان‌ها با زبان محلی لذت خاصی دارد و تولید کتاب با زبان‌های محلی نیز یکی از حوزه‌های اصلی شرکت است.
 
طبق آمارهای ارائه شده توسط مدیر استوری‌تل در حال حاضر 140هزار کتاب صوتی و دیجیتال تولید شده در سوئد، 100کتاب در هند، 35هزار کتاب انگلیسی و 270 هزار عنوان کتاب در بازارهای مختلف دنیا فعالیت اصلی این شرکت را تشکیل می‌دهد. نکته جالب در آمارهای استوری‌تل تولید کتاب صوتی آثار دیمیتری گلوکفسکی و کتاب صوتی نسخه زبان عربی هری پاتر و سنگ جادو نوشته جی.کی. رولینگ است.
 
در سال‌های اخیر دولت سوئد همراه دیگر اکثر کشورهای اروپایی مالیات بر ارزش افزوده کتاب‌های صوتی و دیجیتال را از 25 به 6درصد کاهش داده است که تاثیر شگرفی در افزایش بهره‌وری شرکت‌های تولیدکننده این نوع کتاب‌ها داشته است. قیمت کتاب‌های صوتی در سال‌های اخیر روند ثابتی را طی کرده ولی تخفیف‌های دولتی در مالیات‌ها موجب رونق کسب کار شرکت‌های اروپایی در مقابل شرکت‌های آمریکایی شده و همچنان بر غول‌های اروپایی تولید کننده کتاب اضافه می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276938