جایزه 65 هزار دلاری شعر گریفین به ایو جوزف رسید / برنده شدن شاعر کره‌ای در بخش بین‌الملل

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۰
, مترجم : سحر حسابی
 
 
ایو جوزف برنده کانادایی جایزه شعر گریفین، که مربوط به شاعران کانادایی و بین‌المللی در کانادا است، شد و جایزه 65 هزار دلاری را به دست آورد. این در حالی است که در بخش شاعران بین‌المللی دان می چی، نویسنده کره‌ای موفق شد دومین جایزه 65 هزار دلاری بنیاد شعر گریفین را به دست آورد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از تورنتو استار، ایو جوزف از شنیده خبر برنده شدنش در جایزه شعر گریفین شگفت‌زده شد و از دیگران برای عاشق شعر بودن تشکر کرد. جوزف با مجموعه شعرِ «مباحثات» موفق شد در بخش نویسندگان کانادایی جایزه بگیرد.
 
بنیاد گریفین برای بزرگداشت اعتلا در شعر هفت کتاب شامل چهار اثر از نویسندگان بین‌المللی و سه نویسنده کانادایی را به عنوان نامزدهایی برای دریافت جایزه 65 هزار دلاری انتخاب کرده بود. در این جایزه یک شاعر کانادایی و یک شاعر غیر کانادایی هر کدام 65 هزار دلار دریافت می‌کنند و به هر کدام از فینالیست‌ها ده هزار دلار به عنوان جایزه اهدا می‌شود.
 
در میان نامزدهای نهایی بخش نویسندگان کانادایی نام سه شاعر زن به چشم می‌خورد. «کارمند آبی» نوشته دیون برند، «هنر مردن» نوشته سارا تالمی به همراه «مباحثاتِ» جوزف سه اثر کانادایی حاضر در فهرست نهایی بودند.البته دیون برند پیش از این یک بار در سال 2011 موفق شد جایزه گریفین را به دست آورد و در سال 2003 هم در میان نامزدهای نهایی بود.
 
«مقاومت» نوشته ریموند آنتروباس، نویسنده جامائیکایی-بریتانیایی ، «دریاچه میشیگان» نوشته دنیل بورزوتسکی از ایالات متحده، «زندگینامه مرگ» نوشته دان می چی، نویسنده اهل کره و ساکن سیاتل، «فضای منفی» نوشته آنی گیکا از آلبانی در بخش نامزدهای شعر در بخش نویسندگان بین‌‍‌المللی حضور داشتند که جایزه 65 هزار دلاری بخش شاعران بین‌المللی در نهایت به «زندگینامه مرگ» رسید.
 
مدیران جایزه شعر گریفین اعلام کردند هیئت داوران این جایزه متشکل از اولریکا گرنس از دانمارک، سریکانث رِدی از ایالات متحده، کیم مالتمان از کانادا 510 مجموعه شعر از 32 کشور و 37 کتاب ترجمه را خواندند تا هفت اثر فهرست نهایی را نتخاب کنند.
 
جایزه شعر گریفین با جایزه 65 هزار دلاری به دو برنده یکی از گران‌ترین جوایز ادبی دنیا به شمار می‌رود. سال گذشته «این زخم یک دنیا است» نوشته بیلی ری بلکورت و «قرض» نوشته سوزان هو به عنوان برندگان دو بخش شاعران کانادایی و بین‌المللی انتخاب شدند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276899