درخواست کمک آکادمی نوبل از روزنامه‌نگار 31 ساله برای بررسی نامزدهای نوبل 2019

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۵
 
 
آکادمی سوئدی جایزه نوبل از میکائلا بلومویست، روزنامه‌نگار جوان سوئدی درخواست کرد به آن‌ها برای انتخاب نامزدهای امسال جایزه نوبل ادبیات کمک کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از کانفیدنشال، میکائلا بلومویست دوست دارد در سکوت و هنگام نوشیدن یک فنجان چای کتاب بخواند. این بدان معنا نیست که منتقد ادبی 31 ساله نظری نداشته باشد اما مایل است نظراتش را در چارچوبی مطمئن و مشخص بیان کند.
 
شاید به همین دلیل است که آکادمی سوئدی نوبل از این منتقد ادبی جوان درخواست کرد تا در کمیته‌ای که نامزدهای سال 2019 نوبل ادبیات را انتخاب می‌کنند حضور داشته باشد. میکائلا بلومویست در روزنامه گوتبرگز، که دومین روزنامه مهم کشور سوئد است، مشغول به فعالیت است و این پیشنهاد فرصت بزرگی در زندگی کاری‌اش به حساب می‌آید.
 
خود وی، که به نظر می‌رسد هنوز اهمیت این کار را به خوبی درک نکرده است، در این باره می‌گوید: «به نظر شغل بی‌نظیری است. در این حالت می‌توانم زیاد کتاب بخوانم و با افراد دیگر در موردش صحبت کنم.»
 
این اولین بار از آغاز فعالیت آکادمی نوبل در سال 1901 تاکنون است که افرادی به جز اعضای اصلی به کمیته انتخاب نامزدها می‌پیوندند تا مهم‌ترین افتخار ادبی دنیا را به نویسنده‌ای اهدا کنند. البته امسال جایزه نوبل دو برنده خواهد داشت زیرا سال گذشته و به دلیل اتهامات اخلاقی واردشده به بعضی از اعضا هیچ برنده‌ای اعلام نشد.
 
آکادمی سوئدی با انجام این کار قصد دارد انتقادات به کمیته انتخاب را کاهش دهد. انتقادات زیادی مبنی بر اینکه اعضا یا مَرد و یا از افراد پا به سن گذاشته انتخاب می‌شوند به آکادمی سوئدی انجام شده بود.
 
ماه مِی سال 2018 بود که آکادمی نوبل اعلام کرد اهدای جایزه سال 2018 به سال بعد موکل خواهد شد و در سال 2019 دو برنده نوبل ادبیات معرفی خواهد شد که اولین بار پس از جنگ جهانی دوم بود که آکادمی سوئدی تصمیم گرفت تا مهم‌ترین جایزه ادبی جهان مهمانِ خانه‌یِ هیچ نویسنده‌ای نشود.
 
کارل هنریک هلدین، رئیس بنیاد نوبل در بیانیه‌ای گفته بود: «اگرچه این جایزه باید هر سال اهدا شود، اما اگر بنیاد جایزه گرفتار یک موقعیت جدی شود که این احتمال برود که تصمیمات آن معتبر نیست می‌تواند به تعویق بیفتد و یا اصلا اهدا نشود.»
 
در ماه نوامبر سال 2016 یک روزنامه سوئدی ادعا کرده بود که ۱۸ زن مدعی شده‌اند که از سوی ژان کلود آرنالت، که نفوذ زیادی در آکادمی نوبل دارد، مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته‌اند. آرنالت همسر کاترینا فراستونسون، از اعضای نوبل و از دوستان نزدیک سایر اعضای این آکادمی است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 272047