مکی و لیمون برندگان مدال کارنگی ۲۰۱۹

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
«معتقدین بزرگ» از ربکا مکی در بخش داستان و «سنگین: خاطرات امریکایی» از کیس لیمون در بخش غیرداستان، مدال کارنگی ۲۰۱۹ را از آن خود کردند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نفل از پابلیشرزویکلی - انجمن کتابخانه امریکا «معتقدین بزرگ» نوشته ربکا مکی را که توسط انتشارات وایکینگ منتشر شده به عنوان برنده بخش داستان مدال اندرو کارنگی ۲۰۱۹ و «سنگین: خاطرات امریکایی» نوشته کیِس لیمون که توسط انتشارات اسکریبنر منتشر شده را به عنوان برنده بخش غیرداستان مدال کارنگی انتخاب کرد.

منتخبین در انجمن کتاب RUSA در سیاتل معرفی شدند. برندگان پنج هزار دلار دریافت خواهند کرد و از تمام فینالیست‌ها در مراسم کنفرانس سالانه واشینگتن تقدیر به عمل خواهد آمد.

رمان بلندپروازانه مکی پیچیدگی‌های دوستی، خانواده، هنر، ترس و عشق را در دوران جنگ جهانی اول، پاریسِ امروز و دهه ۱۹۸۰ شیکاگو مورد بررسی قرار می‌دهد و روزهای ابتدایی اپیدمی ایدز را با نگاهی خردمندانه و همدلانه توضیح می‌دهد.
پروفسور لیمون نیز در کتاب خاطرات خود با مهارت تمام از آسیب‌های دوران جوانی‌اش، گرسنگی عمیقی که وزنش را بالا برد، رژیم غذایی وسواس گونه، قمار، درس دادن و اعتمادش به قدرتِ نوشتن می‌گوید.آنی بستروم، رئیس مدال اندرو کارنگی برای بخش داستان و غیرداستان در بیانیه‌ای گفت: «امسال سالی باوردنکردنی برای خواندن و بحث درباره بهترین کتاب‌های ۲۰۱۸ در کنار خوانندگان اختصاص داده شده و بابینش کمیته بود. وقتی این دو برنده قدرتمند مدال کارنگی را انتخاب کردیم، همه چیز مورد توجه قرار گرفت. ما فکر می‌کنیم که خوانندگان در سرتاسر کشور مثل ما این عناوین برگزیده را تاثیرگذار و فراموش‌نشدنی می‌یابند.»

فینالیست‌های بخش داستان امسال شامل «آنجا آنجا» از تامی اورنج و «واشنگتن بلک» از اسی ادوگیان، هر دو از انتشارات آلفرد ای. کناف می‌شدند. فینالیست‌های بخش غیرداستانی سال ۲۰۱۹ هم «مریضِ مواد مخدر: دلال‌ها، دکترها و شرکت دارویی که امریکا را معتاد کرد» از بث مکی که توسط انتشارات لیتل براون منتشر شد و «خطی که رودخانه شد» از فرانسیسکو  کنتو و انتشارات ریورهد.

مدال اندرو کارنگی برای آثار داستانی و غیرداستانی در سال ۲۰۱۲ راه‌اندازی شد و به عنوان راهنمایی برای کمک به بزرگسالان در انتخاب کتاب‌های باکیفیت برای خواندن در نظر گرفته می‌شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271325