کاهش فروش کتاب در روزهای پایانی سال 2018

حضور جان گریشام در میان پرفروش‌های هفته‌های پایانی سال 2017 و 2018
 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۳
, مترجم : سحر حسابی
 
 
نفس‌های سال 2018 به شماره افتاده است و زمان زیادی تا سال 2019 باقی نمانده است. در این میان آمارهای ان پی دی بوک اسکن نشان می‌دهد فروش کتاب‌های چاپی در هفته‌های پایانی سال 2018 نسبت به زمان مشابه در سال 2017 کاهش داشته است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشرز ویکلی، به نظر می‌رسد وضعیت فروش کتاب در روزهای نهایی سال 2018 رو به کاهش است. در هفته سوم ماه دسامبر فروش کتاب‌های چاپی حدود شش و نیم درصد به هفته مشابه در سال 2017 کاهش یافته است.
 
مؤسسه ان پی دی بوک اسکن اعلام کرد آثار غیرداستانی تنها بخش از آثار چاپی است که نسبت به سال گذشته رشد کرده است. فروش آثار چاپی حدود دو و نیم درصد نسبت به هفته سوم سال 2017 افزایش یافته است که البته پیشرفت این بخش مدیون کتاب میشل اوباما، بانوی اول سابق ایالات متحده تحت عنوان «شدن» است که نسخه چاپی‌اش حدود 504 هزار نسخه به فروش رفته است.
 
در رتبه دوم آثار پرفروش غیرداستانی کتاب «هدف همه این‌ها» نوشته چارلز کوراتومر قرار دارد که فقط 70 هزار نسخه به فروش رفته است.
 
بیشترین کاهش فروش در بخش ادبیات جوانان است که حدود پانزده درصد نسبت به زمان مشابه در سال 2017 کاهش یافته است. دلیل ضعف این گروه در این هفته حضور نداشتن آثار نویسندگان محبوب و شناخته‌شده در بازار است. دو اثر پرفروش این بخش «وانکی دانکی» نوشته کریگ اسمیت و «کاهش ارزش» نوشته جف کینی به صورت مشترک 199 هزار نسخه به فروش رفته است.
 
فروش آثار داستانی نیز حدود ده درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. نکته جذاب فروش آثار داستانی در هفته‌های پایانی سال 2017 و 2018 حضور جان گریشام در فهرست پرفروش‌ها است. سال گذشته کتاب «میکده خروس» در ماه دسامبر سال گذشته وارد بازار شد و 68 هزار نسخه به فروش رفت و امسال داستان «فرضی» منتشر شد و 53 هزار نسخه به فروش رسید.
 
به نظر می‌رسد دلیل کاهش فروش کتاب در هفته‌های پایانی آثار نویسندگان پرفروشی چون استفن کینگ، جان گریشام، جیمز پترسون، و..... و حتی آثار افراد مشهوری چون میشل اوباما، بیل کلینتون، و ریس ویتراسپون نیست چون فروش بالایی را تجربه کرده‌اند و در میان پرفروش‌های مجلات مهم قرار داشتند اما خوانندگان استقبال زیادی از آثار نویسندگان کمترشناخته‌شده و کتاب‌اولی نشان ندادند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269796