نامزد دریافت جایزه پوشکارت به سرقت ادبی متهم شد

ناشر اوتول انتشار اولین مجموعه او را لغو کرد
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
چندین نویسنده اِیلی اوتول را متهم کردند که از شعرهای آنها استفاده کرده تا شعر خودش را بنویسد، ازجمله شعر «تفنگ فلزی» که نامزد دریافت جایزه پوشکارت شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین - چاپ نخستین مجموعه شعر شاعر نامزد جایزه پوشکارت پس از اتهام سرقت ادبی از سوی چندین نویسنده لغو شد و اثر او از سایت ناشران آنلاین برداشته شد.

اِیلی اوتول، شاعر امریکایی که برای شعر «تفنگ فلزی» نامزد دریافت جایزه پوشکارت شده بود، علنا از سوی ریچل مک‌کیبنز به سرقت سطرهایی از شعر او و استفاده از آنها در «تفنگ فلزی» متهم شد.

مک‌کیبنز گفت که اوتول آن روز با او تماس گرفته تا او را مطلع کند که یک قطعه از شعرش را «به بیان دیگری» گفته و در گذر زمان سرچشمه این قطعه به ذهنش خطور کرده و امیدوار است که مک‌کیبنز درک کند که از عمد نخواسته کار او را به عنوان کار خودش جا بزند و حقیقتا از بابت این اشتباه متاسف است.

مک‌کیبنز در توییتر خود نوشت که این عذرخواهی را نپذیرفته و به این اشاره کرد که اوتول در مصاحبه‌ای با مجله ادبی اینترنتی رامپس درباره این خطوط مشخص گفته که بهترین نماینده نوشته‌های او هستند و این جملات را روی بازویش تتو کرده.

مک‌کیبنز نوشت: «ما که هستیم، اگر کلماتی که به کار می‌بریم نیستیم؟ که هستیم اگر اجازه پیدا نکنیم که داستان‌های خودمان را تعریف کنیم؟ من مال خودم را که رو به نابودی بود نجات دادم. به هنر خودم رسیدم. اینجا جایی است که من بخشش، اندوه و لذتم را می‌نگارم.» او همچنین شباهت‌هایی بین شعر «مکانیزم پذیرفتن» اوتول و شعر «نامه‌ای از قلب به مغزم» که در سال ۲۰۱۱ نوشته بود کشف کرد.

پس از صحبت‌های مک‌کیبنز، شاعران دیگری جلو آمدند و مثال‌هایی از کارهای خود زدند که در شعر اوتول نمایان شده است. وندا دگلین ادعا کرده که اوتول سطرهایی از شعر او را پس از آنکه نسخه‌ دست‌نویس یکی از شعرهایش را به اوتول نشان داده بود «قرض گرفته». همچنین کریستینا استادرد، برنا توهی و هیو مین انگوین نیز از سطرهای سرقتی از آثار خود خبر دادند.اوتول در بیانیه‌ای گفت: «به عنوان یک نویسنده اهمیت کلمات نوشته شده، خلاقیت و مالکیت را که متوجه شعر و نثر می‌شود را می‌فهمم. به همین خاطر است که از ریچل مک‌کیبنز عذرخواهی کردم و خواستم بداند که تا چه حد از قرض گرفتن سطرهای او شرمنده‌ام. این یک اشتباه بود و چیزهای زیادی از آن آموختم.» او به سوالات درباره بقیه ادعاها پاسخی نداد.

چندین مجله ادبی ازجمله رایزینگ فونیکس ریویو، بَرِن و پکیولیارز اعلام کردند که شعرهای اوتول را از سایت‌های خود برداشته‌اند.

ناشر اوتول، «ریتم اند بونز» اعلام کرد که انتشار اولین مجموعه او را لغو کرده است. این ناشر در بیانیه‌ای اعلام کرد که «تمام اقدامات لازم برای اصلاح اتفاقات ناراحت‌کننده اخیر را انجام دادیم. لطفا بدانید که ما سرقت ادبی را نمی‌پذیریم و تحمل نمی‌کنیم. ما آسیب دیده‌ایم و درد و خشم کسانی که کارهایشان دزدی شده را درک می‌کنیم.»  

بیل هندرسون، رئیس جایزه پوشکارت گفت: «ما مسلما هیچ شعری را که سرقت ادبی شده باشد منتشر نمی‌کنیم. در سال ۸ هزار نامزد برای جایزه دریافت می‌کنیم و تمام برنده‌هایمان را بررسی می‌کنیم. برای ۴۳ سال جایزه پوشکارت فارغ از سرقت ادبی و محل مناسبی برای شناسایی شاعران و ناشران کوچکی که کارهای این شاعران را چاپ می‌کنند، بوده است.»

همانطور که جامعه شعر از رسوایی این سرقت ادبی در شوک است، خوانندگان یکدیگر را تشویق می‌کنند تا کارهای شاعران متاثر را بخرند. «بلاد» مجموعه شعر مک‌کیبنز پس از آنکه در آمازون به کل به فروش رفت، تجدید چاپ می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268733