دونالد مک‌کیج، نویسنده دنباله «بر باد رفته» درگذشت

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
دونالد مک‌کیج که با رمان‌های تاریخی، کتاب‌هایش درباره سگ‌های گله و دو دنباله برای «بر باد رفته» شناخته می‌شد، درگذشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز - دونالد مک‌کیج، رمان‌نویس امریکایی که دو دنباله برای «بر باد رفته» نوشته بود در ۷۸ سالگی درگذشت.

همسرش آنه، که مرگ او را تایید کرد گفت او بیماری مزمن انسدادی ریه و مشکل قلب داشت.

آقای مک‌کیج برای شنوندگان برنامه «همه چیز در نظر گرفته شده» رادیو ان.‌پی.آر به خوبی شناخته‌شده است، جایی که گزارش‌هایی از زندگی در مزرعه ۲۸۰ هکتاری‌اش در کوه‌های آلیگنی می‌فرستاد که او و همسرش در آن گوسفند پرورش می‌دادند. سگ‌های گله‌ای که مک‌کیج و همسرش در گله از آن‌ها استفاده می‌کردند الهام‌بخش زنجیره‌ای از کتاب‌های داستانی و غیرداستانی او بودند.

رمان جنگ داخلی سال ۱۹۹۸ او «نردبان جیکوب» به طور گسترده‌ای به خاطر اصالتش مورد توجه و ستایش قرار گرفت. و در سال ۲۰۰۷ او تبدیل به دومین رمان‌نویسی شد که از سوی بنیاد مارگارت میچل اجازه پیدا کرد دنباله‌ای برای «بر باد رفته» بنویسد و «آدم‌های رت باتلر» را به عنوان کتابی پرفروش روانه بازار کند. او در سال ۲۰۱۴ با کتاب دیگری تحت عنوان «سفر راث» آن را ادامه داد.

آقای مک‌کیج علی‌رغم موفقیت‌هایش کسی نبود که در کانون توجه ادبی قرار بگیرد و مزرعه و سبک بی‌قیدش را ترجیح می‌داد.

دونالد رابرت مک‌کیج در اول ماه می ۱۹۴۰ در شهر بوت ایالت مونتانا به دنیا آمد. او با مدرک فلسفه از دانشگاه مونتانا فارغ‌التحصیل شد. او همچنین دو سال در نیروی دریایی خدمت کرد و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه واترلوی اونتاریو و دانشگاه دولتی وین در دیترویت ادامه داد.

از کتاب‌های نخست مک‌کیج می‌توان به رمان «رقص تپه» در ۱۹۸۰ اشاره کرد که درباره یک شرکت استخراج مس است. اما موفقیت او با «محاکمه ناپ» درباره ربودن یک سگ گله قهرمان بود. ناپ مستعد افکار عمیق بود، ازجمله اینکه چطور انسان‌ها دیدگاه خود مبنی بر اینکه در ابتدا چرا با سگ‌ها ارتباط برقرار کردند از دست داده‌اند. «آنها روزهای گذشته را از یاد برده‌اند، وقتی که در دشت‌های تاریک، تنها و وحشت‌زده بودند. آن‌ها اولین هم‌پیمان خود علیه شب را فراموش کرده‌اند.»

این یک تکنیک ریسکی بود، اما خوانندگان و منتقدان دوستش داشتند.

«نردبان یعقوب» مک‌کیج در زمینه رمان‌های تاریخی برای او تحسین‌های فراوانی به همراه داشت و زمانی که بنیاد میچل به دنبال نویسنده‌ای برای دومین دنباله «بر باد رفته» بود، سرانجام به آقای مک‌کیج رسید. نخستین دنباله مجاز «اسکارلت» نوشته الکساندر ریپلی بود که هنگام انتشار در ۱۹۹۱ پرفروش شد اما منتقدان آن را نپسندیدند. بنیاد میچل دوست نداشت که این تجربه تکرار شود.

پاول اندرسون، وکیل بنیاد میچل در سال ۲۰۰۷ به تایمز گفت: «چیزی که بیش از همه به آن علاقه داشتیم تولید یک محتوای ادبی باکیفیت بود. به دنبال به دست آوردن یک پول هنگفت سریع نبودیم، چیزی می‌خواستیم که ماندگار باشد.» نتیجه، کتاب «آدم‌های رت باتلر» بود که نمی‌توان آن را یک دنباله محسوب کرد، بلکه دیدگاهی متفاوت از داستان اصلی از زاویه دید کاراکتر اصلی مرد است و پیشینه رت باتلر را شرح می‌دهد.

استفن ال. کارتر در نقدی در تایمز نوشت: «مک‌کیج در رازی که میچل، رت باتلر را در آن پوشانده بود رخنه می‌کند. او به رت زندگی می‌دهد. ما می‌فهمیم که او از کجا آمده و چرا آن‌گونه بود و آن کارها را کرد.»
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268186