اعلام نامزدهای نهایی جایزه ادبی کاستا

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۸
, مترجم : سحر حسابی
 
 
فهرست نهایی نامزدهای جایزه ادبی «کاستا» شب گذشته اعلام شد. حضور تعداد زیادی از نویسندگان کتاب‌اولی در میان بیست نامزد نهایی امسال، از نکات جالب این فهرست است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیپندنت، فهرست‌های نهایی نامزدهای جایزه «کاستا»، که بزرگداشتی برای کتاب‌های «لذت‌بخش» است، شب گذشته اعلام شد. جایزه «کاستا» در پنج بخش داستان، زندگینامه، رمان اولی‌ها، شعر و کتاب کودک برگزار می‌شود و فقط نویسندگانی می‌توانند در آن شرکت کنند که اثر خود را به زبان انگلیسی نوشته و خود در بریتانیا یا ایرلند اقامت داشته باشند.
 
از نکات جذاب امسال جایزه کاستا حضور نویسنده‌ای 70 ساله در بخش رمان با داستان «من را در موزه ملاقات کن» و سه شاعر به نام‌های ظفر کنیال، هانا سولیوان، و ریچارد اسکات با کتاب اول در بخش شعر است. در بخش کتاب کودک هم علاوه بر نویسندگان کتاب‌اولی دو برنده پیشین جایزه یعنی هیلاری مک‌کِی و دیوید آلموند هم حضور دارند.
 
جایزه کاستا به آثاری تعلق می‌گیرد که خواندن‌شان لذت‌بخش باشند و بتوانند این لذت را به خواننده منتقل کنند و صرف داشتن ارزش‌های ادبی نویسنده را به دریافت جایزه کاستا نائل نمی‌کند.
 
این جایزه نخستین بار در سال 1971 و توسط شرکت زنجیره‌ای «وایت‌بِرِد» تاسیس شد و با نام جایزه کتاب «وایت‌بِرِد» شناخته می‌شد. در سال 2006 شرکت قهوه‌سازی «کاستا» مدیریت یکی از بهترین جوایز ادبی بریتانیا را به عهده گرفت. امسال چهل و هفتمین سال برگزاری این جایزه است.
 
برندگان جایزه در تاریخ 7 ژانویه (هفدهم دی) اعلام می‌شود و برگزیده هر بخش پنج هزار پوند و برنده کتاب سال «کاستا» 30 هزار پوند دریافت می‌کند. نام برنده کتاب سال «کاستا» در تاریخ 29 ژانویه (نُهُم بهمن) در مراسمی در لندن اعلام خواهد شد.
 
 انتخاب کتاب سال «کاستا» از سال 1985 به سنت‌های این جایزه ادبی اضافه شد و از زمان آغاز تاکنون دوازده بار آثاری در بخش رمان، پنج بار در بخش رمان‌ اولی‌، شش بار در بخش زندگینامه، هشت بار در بخش شعر  و دو بار در بخش کتاب کودک توانسته‌اند برنده این جایزه شوند. سال گذشته هلن دانمورِ شاعر چند ماه پس از مرگش به عنوان برنده جایزه سال کاستا معرفی شد.
 
نامزدهای نهایی جایزه کاستا در سال 2018 به شرح زیر است:
 
رمان:
«سکوت دختران» نوشته پَت بارکر
«معلم ایتالیایی» نوشته تام راچمن
«آدم‌های عادی» نوشته سالی رونی
«اهل دریایی کم‌عمق و آرام» نوشته دونال رایان
 
رمان‌اولی‌ها
«تکه‌های من» نوشته ناتالی هارت
«بدن غیرجذاب» نوشته الیسا لوداتو
«هفت مرگ اِوِلین هاردکستل» نوشته استوارت تِرتون
«من را در موزه ملاقات کن» نوشته آن یانگسان
 
زندگینامه:
«باز نکرده دور ریختن» نوشته ویو آلبرتین
«بیخیال، دختر» نوشته بارت وَن اِس
«زندگی و اشعار بنجامین زفانیه» نوشته بنجامین زفانیه
«مسیر نمکی» نوشته رینور ویلیامز
 
شعر:
«ما» نوشته ظفر کنیال
«اطمینان» نوشته جی. اُ. مورگان
«سوهو» نوشته ریچارد اسکات
«سه شعر» هانا سولیوان
 
کتاب کودک:
«رنگ خورشید» نوشته دیوید آلموند
«صحبت استخوان» نوشته کندی گورلِی
جاسوس هیولای یتیم» نوشته مت کیلین
«جنگ چکاوک» نوشته هیلاری مک‌کی
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268150