نجات کتابخانه‌ها به عهده مردم است

دغدغه‌های جیمز پترسون در هفته کتابخانه‌ها/پارسال ۱۰۵ شعبه از کتابخانه‌ها در انگلیس، اسکاتلند و ولز بسته شده

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۵
 
 
جیمز پترسون، نویسنده داستان‌های پلیسی که مبلغ قابل توجهی برای کمک به کتابخانه‌های مدارس اهدا کرد، در هفته کتابخانه‌ها گفت «زنده نگه داشتن کتابخانه‌ها از خود مردم شروع می‌شود»
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین - بودجه‌ها تنزل پیدا کرده و بازدیدها رو به کاهش است، اما توصیه جیمز پترسون برای کتابخانه‌های در حال جنگ با این وضعیت یک کمپین بازاریابی است.

پترسون می‌گوید: «کتاب‌های رایگان! تصور کنید که در یک پاساژ یک فروشگاه مجانی وجود داشته باشد. نمی‌توانید حتا به آن وارد شوید. پس چرا وضعیت کتابخانه‌ها با کتاب‌های رایگان اینطور است؟»

به گفته نویسنده آثار پرفروش و مدیر اجرایی سابق تبلیغات، تمام بازاریابی‌ها فقط «فراخواندن مردم به نگاه کردن به یک چیز به شیوه‌ای متفاوت است. آن‌ها نه تنها در حال حاضر درست به کتابخانه‌ها نگاه نمی‌کنند، بلکه آن را یک مکان از مد افتاده و سوت و کور می‌دانند به جای آنکه به چشم کتاب‌های رایگان به آن بنگرند.»

پترسون اهمیت تامین هزینه را انکار نمی‌کند و ۵۰ هزار پوند از دارایی‌اش را برای کمک به کتابخانه‌های مدارس در بریتانیا اهدا کرده است اما این‌طور استدلال می‌کند که اگر مردم می‌خواهند کتابخانه‌ها باز بمانند، باید از آن‌ها استفاده کنند. آمارها نشان می‌دهد که پارسال ۱۰۵ شعبه از کتابخانه‌ها در انگلیس، اسکاتلند و ولز بسته شده، بازدیدها هر سال ۳٪ کاهش یافته و بودجه‌ها ۶۶ میلیون پوند کمتر شده است.

او می‌گوید: «این کار حقیقتا با مردم آغاز می‌شود. اگر ما حمایت خود را نشان دهیم، که این چیزی است که به آن اهمیت می‌دهیم، ما رای‌دهنده هستیم و آن‌ها که باید، توجه نشان خواهند داد. اگر ما اهمیت ندهیم، آن‌ها هم اهمیت نمی‌دهند.»

مادر پترسون یک معلم و کتابدار بود و او اکثر اوقاتش را در کتابخانه محلی نیوبرگ در نیویورک می‌گذراند. پترسون که بودجه ۵۰ هزار پوندی‌اش به مدارس بریتانیا به ۲۰۰ مدرسه تعلق گرفت تا برای کتابخانه‌هایشان کتاب بخرند، می‌گوید: «مادرم پول زیادی نداشت، با این حال از پول خودش برای بچه‌های مدرسه کتاب می‌خرید.».

از سال ۲۰۱۵ او کمک‌هزینه‌ای مشابه به مدارس و ۱.۷۵ میلیون دلار به کتابخانه‌های عمومی ایالات متحده و یک میلیون دلار به کتابفروشی‌های مستقل اختصاص داده است. در بریتانیا او همچنین ۵۰۰ هزار پوند به کتابفروشی‌های مستقل کمک کرده است.

او با اشاره به نقش حیاتی کتابخانه‌های مدارس، کتابدارها و معلمان در متحول کردن زندگی‌ها و رواج عشق به خواندن می‌گوید «به طور قطع دولت نیز باید در این راه قدم بردارد، اما این نافی قدم برداشتن مردم نیست.»

پترسون در حال انتشار نخستین کتاب از مجموعه جدید ماجراجویی خود برای کودکان است که ماجرای یک بچه یتیم ۱۲ ساله و نابغه به نام مکس انیشتین است، که الهام گرفته و تایید شده توسط آرشیو آلبرت انیشتین است.

او می‌گوید «می‌خواستم مکس یک دختر باشد. به نظرم خیلی مهم است که دخترها را تشویق کنیم که علم و ریاضیات را به عنوان شغل در نظر بگیرند و این اتفاق آنچنان که باید نیفتاده.»

پترسون که تازه از انتشار کتاب پرفروش «رئیس جمهور گم شده» که با همکاری بیل کلینتون نوشته فارغ شده، می‌گوید «شاید یک روز یک داستان دیگر با یک رئیس جمهور دیگر امریکا بنویسم، اما احتمالا آن شخص ساکن فعلی کاخ سفید نیست.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 266280