کتابفروشی از پارکینگ تا سهام یک تریلیون دلاری!

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۴
, مترجم : محمد حسن لو
 
 
شرکت فروشگاه‌های آنلاین آمازون اعلام کرده است بیشتر درآمد خود را از طریق فروش کتاب کسب می‌کند. جف بزوس موسس آمازون تصویری از اولین کتاب فروخته شده را در آمازون منتشر کرد تا رسیدن سهام این شرکت به یک تریلیون دلار را جشن بگیرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  به نقل از خبرگزاری فرانسه، سهام شرکت آمازون به یک تریلیون دلار رسید. پیش از این شرکت اپل به این رکورد دست یافته بود. آمازون اعلام کرده بیشتر درآمد خودش را در سال‌های اخیر از طریق فروش کتاب کسب کرده است.

شرکت آمازون در سال 1994 توسط جف بزوس در حومه شهر سیاتل در یک پارکینگ شخصی تاسیس شد. بزوس برای راه‌اندازی سایت آمازون از والدینش پول قرض گرفته بود.

جف بزوس موسس و صاحب شرکت آمازون با انتشار تصویری از اولین کتاب فروخته شده در آمازون رسیدن سهام این شرکت به یک تریلیون دلار را جشن گرفت. این کتاب با موضوع مدل‌های کامپیوتری نوشته داگلاس هافستاتر در سال 1995 به یک مهندس کامپیوتر فروخته شد.


تا سال 1997 فروش کتاب در آمازون تنها به کشور آمریکا محدود بود ولی بعد از آن این سایت به صورت جهانی اقدام به فروش کتاب کرد. مسئولان آمازون می‌گویند سرمایه‌ اولیه‌شان برای ورود به حوزه‌های دیگر از طریق فروش کتاب به دست آمده است.

نیل ساندرز از موسسه تحقیقاتی گلوبال دیتا موفقیت آمازون در حوزه کتاب‌فروش را روش‌های خلاقانه و جدید ارزیابی می‌کند. وی می‌گوید ابداء روش‌های جدید کتاب‌فروشی باعث شد آمازون به جایگاه فعلی دست پیدا کند.

وب‌سایت آمازون که به عنوان بزرگترین کتابفروشی آنلاین دنیا شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۴ معادل ۶۳ درصد فروش آنلاین کتاب و ۴۰ درصد کل فروش کتاب دنیا را از طریق خرده فروشی به دست آورد. این میزان فروش رکوردی جهانی بود که یک فروشگاه آنلاین به آن دست یافت.

بزوس نام آمازون را از یک لغت‌نامه انتخاب کرد و اعتقاد داشت آمازون یکی از عجیب و غریب و متفاوت‌ترین مکان‌های دنیا است. وی در جایی گفته بود رودخانه آمازون بزرگترین رود در جهان بوده و قصد دارد فروشگاه خود را بزرگترین در جهان تبدیل کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 265077