راه‌های جدید برای بها دادن بیشتر به شعر

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۹
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
سایت سرمایه‌گذاری جمعی کیک‌استارتر در پی به سرانجام رساندن پروژه‌های شعری امسال اقدام به راه‌اندازی مجموعه «تابستانِ شعر» کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از لیت‌هاب - از سال ۲۰۰۹ بیش از ۵۰۰ پروژه مربوط به شعر به مدد سایت سرمایه‌گذاری جمعی «کیک استارتر» از طرح به واقعیت تبدیل شد. این تابستان مارگو آتوِل، رئیس کیک‌استارتر امیدوار است که این رقم به طور چشمگیری افزایش داشته باشد. در یک ژوئن آتول اولین «تابستانِ شعر» سایت را راه‌اندازی کرد. یک دوره سه ماهه برای برجسته ساختن پروژه‌های بسیار زیاد با زمینه شعر که به دنبال تامین‌کننده مالی هستند.

آتول به عنوان یک دوستدار شعر می‌خواهد تقاضای شعر را به آن‌هایی که خارج از فضای آکادمیک هستند برگرداند. او می‌گوید: «در طول زمان، شعر کمی مورد انتقاد قرار گرفت. مردم به آن به چشم یک معما نگاه می‌کنند که نیاز به تجزیه و تحلیل دارد، و برای باز کردن قفلش به یک‌جور کلید نیاز است. من فکر می‌کنم گاهی اوقات افرادی که شعر را در مقاطع ابتدایی به ما یاد می‌دهند اگر خیلی خبره نباشند نمی‌توانند دانش آموزان را با این بینش آشنا کنند که شعر چیزی است که می‌توان مثل یک دسر از آن لذت برد، یا چیزی است که می‌توان از آن تغذیه کرد و روح را زنده نگه داشت.»

پیش از آغاز کار در کیک‌استار، یعنی چهار سال پیش، آتول هفت سال را در یک نشریه کوچک مستقل «کتاب بوفورت» سپری کرد. در آنجا او چالش تامین هزینه پروژه‌های ادبی را تجربه کرد. او می‌گوید: «من چالش‌های بسیاری را پیرامون پول و نشر و مخاطب‌سازی برای یک پروژه یا عنوان خاص دیده‌ام. کارم در کیک‌استارتر به من کمک کرد که ناشران، نویسندگان و باقی افراد در جامعه ادبی را با مخاطب مرتبط کنم و برای کاری که دارند انجام می‌دهند هزینه تامین کنم.»

آتول تمامی پروژه‌های کیک‌استارتر مربوط به نشر، کمیک و روزنامه‌نگاری را تحت نظارت دارد. «هر چیزی در سایت که به کلمات مربوط می‌شود، احتمالا در حوزه من است.» کار عمده او آموزش نویسنده‌ها و ناشران درباره پتانسیل سرمایه‌گذاری جمعی است. «ناشران مستقل خیلی کارهای خوب و هیجان‌انگیزی انجام می‌دهند اما چالش‌های تامین مالی بسیار زیادی وجود دارد. اگر کیک‌استارتر می‌تواند در این کار کمک کند، پس فکر می‌کنم جای فوق‌العاده‌ای برای گذران وقت برایم باشد.»

آتول که از به جنب و جوش انداختن مخاطبان جدید برای شعر از طریق اینترنت و رسانه‌های جمعی دلگرم شده، فکر می‌کند که کیک‌استارتر هم پتانسیل انجام این کار را دارد. او می‌گوید: «به نظر می‌رسد که کیک‌استارتر می‌تواند یک مکان فوق‌العاده برای مردم باشد تا با شعر ارتباط برقرار کنند. هم کسانی که شعر می‌خوانند و هم افرادی که هنوز نمی‌دانند که می‌توانند از شعر لذت ببرند.»

«تابستان شعر» چندین مولفه دارد که اولین آن جلب توجهات به پروژه‌های شعری است که به صورت زنده روی سایت قرار دارند. مثل «ترجمه فمینیسم» از انتشارات تیلتد اکسیس که مجموعه‌ای از کتاب‌های شاعران زن ویتنام، نپال و هند را منتشر کرده است. استر کیم، مدیر بازاریابی و تبلیغات تیلتد اکسیس می‌گوید از اینکه بخشی از برنامه تابستانه کیک‌استارتر است خوشحال است. «تریبون‌هایی مثل کیک‌استارتر به ناشران کوچک مستقل مثل ما اجازه می‌دهد که اَشکال نشر متکی بر مردم را تجربه کنیم و برای پروژه‌ها منابع مالی دست و پا کنیم.»

دومین مولفه، کمک به شاعران برای ارتباط با مخاطبین است. برای این کار آتول مجموعه‌هایی برای خوانش زنده در کیک‌استارتر فراهم کرده است. فرن وایلد، نویسنده و شاعر، این مجموعه را روز جمعه ۱۵ ژوئن آغاز کرد. او می‌گوید: «خیلی خوب بود. نگران بودم، برای اینکه عادت دارم برای مردم بخوانم و چهره‌شان را ببینم. اما نظرات و سوالاتی که هنگام خواندن دریافت می‌کردم و صحبت‌هایی که بعد از آن از مردم شنیدم که چقدر از شعرهای متفاوت لذت بردند، برایم بسیار ارزش داشت.»

هدف آتول برای تابستان دوگانه است. اول اینکه می‌خواهد به ناشران نشان دهد که چیزی که دانش سنتی می‌گوید نخواهد فروخت، لزوما در کیک‌استارتر درست نخواهد بود. او می‌گوید: «با به‌کارگیری ابزارهای متفاوت و خلاقیت و ابتکار و پذیرفتن ریسک‌ها مردم می‌توانند کارهایی را که به نظر غیرممکن می‌رسند انجام دهند.»

بیش از هر چیزی آتول می‌خواهد مردم قدرت کیک‌استارتر در حمایت از افراد خلاق و علایق‌شان را بشناسند. او می‌گوید: «در زمانه‌ای که شرکت‌ها تصمیم‌هایشان را به نفع هنر، فرهنگ و به نفع هنرمندان نمی‌گیرند، کیک‌استارتر در جایگاه مقابل ایستاده. ما تلاش می‌کنیم دنیایی بسازیم که مردم در آن بتوانند بنویسند و هنر خلق کنند و برایش دستمزد بگیرند.»

شما می‌توانید پروژه تابستان شعر کیک‌استارتر را اینجا دنبال کنید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263301