فهرست کوتاه بوکر طلایی اعلام شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۲
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
فهرست نهایی بوکر طلایی که به بهترین اثر داستانی ۵۰ سال اخیر اهدا می‌شود، اعلام شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیپندنت - «بیمار انگلیسی» و «تالار گرگ» در میان پنج کتاب فهرست کوتاه جایزه من‌بوکر طلایی به چشم می‌خورند. جایزه‌ای استثنایی که به بهترین اثر داستانی منتشر شده در ۵۰ سال اخیر اهدا می‌شود. «در یک کشور آزاد»، «ببر ماه» و برنده من‌بوکر سال گذشته «لینکلن در باردو» این لیست را که در فستیوال هِی معرفی شد، کامل می‌کنند.

تمام ۵۱ برنده پیشین بوکر توسط پنلی متشکل از پنج داور بررسی شدند که هر کدام رمان‌های برنده هر دهه از تاریخ این جایزه را بار دیگر خواندند. این پنج اثر حالا در معرض رای عموم قرار می‌گیرند تا برنده نهایی مشخص و در هشت جولای در ساوث‌بنک سنتر لندن معرفی شود.

«در یک کشور آزاد» اثر وی.اس. نایپل که اولین اثر این فهرست است، در سال ۱۹۷۱ منتشر شد. رابرت مک‌کرام این کتاب را که مجموعه‌ای از سه داستان کوتاه است که با زمینه‌ای مشترک مرتبطند انتخاب کرد و آن را به طرز چشمگیری بهترین رمان برای برنده شدن جایزه بوکر در دهه ۱۹۷۰ معرفی کرد. «کتابی اضطراب‌آور درباره مردم آواره بر لبه جهانی از هم پاشیده که می‌توانست دیروز نوشته شود. اثری کلاسیک برای تمام فصول.» نایپل که همچنین برنده جایزه نوبل ادبیات شده، مسن‌ترین فرد زنده برنده جایزه بوکر است.

انتخاب بهترین برنده دهه ۱۹۸۰ بر عهده لمن سیسی شاعر بود که او «ببر ماه» پنه‌لوپه لایولی را برگزید. رمانی که ماجرای زنی در حال مرگ از مواجهه‌اش با عشق و فقدان را توصیف می‌کند. سیسی «ببر ماه» را کتابی بی‌همتا درباره زنی جذاب و غیرقابل پیش‌بینی می‌نامد که از زمان خود پیش می‌رود.
کامیلا شمسی رمان‌نویس «بیمار انگلیسی» را به عنوان بهترین اثر دهه ۱۹۹۰ انتخاب کرد. درام جنگی مایکل اونداتیه که مورد اقتباس سینمایی قرار گرفت و برنده جایزه اسکار شد، «رمانی کم‌یاب که زیر پوست می‌رود و همیشه یک شگفتی یا لذت جدید به بار می‌آورد. کتاب‌های کمی شایستگی این تمجید را دارند که دگرگون‌کننده نامیده شوند و این یکی از آنهاست.»

«تالار گرگ» نوشته هیلاری منتل توسط سیمون مایو به عنوان بهترین رمان دهه ۲۰۰۰ انتخاب شد. این چهره رادیویی گفت «بیوگرافی داستانی توماس کراموِل شاید صدها سال پیش اتفاق افتاده باشد، اما برای من معاصرترین است. در سوال‌هایی که می‌پرسد که انگلستان چیست و چگونه از رم عقب‌نشینی کرد، چه کسی باید حکومت کند و قدرت کجا باید نگه داشته شود.»

مایو اضافه کرد: «این کتاب به اندازه تمام مقالات درباره برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) دردآلود است.»

این فهرست کوتاه با «لینکلن در باردو»ی جورج ساندرز به پایان می‌رسد که توسط هالی مک‌نیش انتخاب شد. تازه‌ترین اثر برنده جایزه بوکر که با تمرکز بر آبراهام لینکلن و در سوگ نشستن او از مرگ پسرش است. ساندرز که با داستان‌های کوتاهش شناخته می‌شد، پیش از این هرگز رمان منتشر نکرده بود. مک‌نیش می‌گوید: «هرگز کتابی مثل لینکلن در باردو نخواندم، بسیار بامزه، خلاقانه و تراژیک بود و در عین حال در فرم و ساختار نبوغ داشت.»

۶۶ کتابفروشی مستقل و ۳۰۰ کتابخانه از این جایزه حمایت می‌کنند و ناشران «ببر ماه» و «تالار گرگ» به انتشار دوباره این کتاب‌ها پرداخته‌اند. بارونس هلنا کندی، رئیس بنیاد بوکر درباره این فهرست کوتاه گفت: «اطمینان دارم که این رمان‌های تحسین‌برانگیز برای خوانندگانِ امروز خوشایند خواهند بود و امیدوارم که این کمپین باعث شود این نویسنده‌ها طرفداران جدیدی پیدا کنند.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261585