همه چیز درباره یک کتاب جنجالی؛

آتش و خشمی که ترامپ عاجز از خاموش کردنش است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۷
 
 
کتاب «آتش و خشم» نوشته مایکل وولف، خبرنگار و از مشاورین سابق دونالد ترامپ جنجال‌های زیادی در این روزها به پا کرده است و هر روز خبری جدید از آن می‌شنویم. در این مطلب گزارش از اتفاقات اخیر این ماجرا و بخشی از مصاحبه جدید نویسنده ارائه شده است.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) - گردآوری و ترجمه سحر حسابی: در طول سال گذشته کتاب‌های زیادی درمورد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا نگاشته شد، اما «آتش و خشم»؛ کتاب جدید مایکل وولف آتشی در میان رسانه‌ها و خشمی عظیم در دونالد ترامپ ایجاد کرد. کتابی که حقایق سیاسی زیادی درباره کاخ سفید برملا کرده و ترامپ را انسانی ساده‌لوح، احمق، و بی‌سواد نشان می‌دهد.

این کتاب از چگونگی تصمیم‌گیری ترامپ درباره سیاست‌هایی چون برقراری رابطه با ولیعهد عربستان و فشار به کشور قطر، به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، عکس‌العمل‌هایش نسبت به ایران، حمله
«آتش و خشم» کتابی درباره فضای خالی و بزرگی است که در سر ترامپ وجود دارد! کتاب اصلاً درباره ترامپ نیست و از آدم‌هایی سخن می‌گوید که می‌کوشند این حفره بزرگ در سر رئیس‌جمهور را پر کنند!
به سوریه و ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا پرده بر‌می‌دارد. موضوعاتی که خشم ترامپ را برانگیخت و باعش شد تا وولف را «دیوانه» خطاب کند.
 
ایندیپندنت معتقد است «آتش و خشم» درباره شخص دونالد ترامپ نیست و پدیده «ترامپیسم» را به خواننده نشان می‌دهد. به نوشته ایندیپندنت: «کتاب وولف تلاش می‌کند داستان مهم‌ترین مرد و ساختمانِ دنیا را بنویسد، اما بیشتر درباره جنگ و نه تفکر نوشته است. «آتش و خشم» کتابی درباره فضای خالی و بزرگی است که در سر ترامپ وجود دارد! کتاب اصلاً درباره ترامپ نیست و از آدم‌هایی سخن می‌گوید که می‌کوشند این حفره بزرگ در سر رئیس‌جمهور را پر کنند!»
 
مایکل وولف ادعا می‌کند پیش از آشنایی با دونالد ترامپ و ورود به کاخ سفید، او را مانند دیگر رسانه‌ها قضاوت نکرده و معتقد بود شاید بر خلاف آنچه همه روزنامه‌ها و حتی برخی از مردم در جامعه معتقدند، ترامپ رئیس‌جمهور موفقی شود. اما با نزدیک شدن به او نظرش تغییر کرد. وی در مصاحبه‌اش با مجله تایم می‌گوید: «از آغاز ورودم به کاخ سفید به عنوان گزارشگر قصد نداشتم کتابی درباره او بنویسم. از سال 2016 میلادی و از شروع کمپین انتخاباتی در کنار او بوده‌ام. عقاید موجود در کتاب لزوماً نظر من نیست. نظر افرادی که اطراف ترامپ هستند، به او نزدیک هستند، برایش کار می‌کنند و تصمیمات مهم کشور را اتخاذ می‌کنند در این کتاب آمده است.»
 
وولف هدف خود را از نگارش این کتاب چنین بیان می‌کند: «همه می‌گویند
کتاب وولف شبیه داستان‌های مسخره‌ای است که فقط قصد غیبت کردن درباره ترامپ را دارد، زیرا نویسنده خوب می‌داند که این روزها همه چیز درباره ترامپ از نظر مردم قابل‌باور است.
ترامپ 35 دردصد طرفدار در این کشور دارد. با این نظر موافق نیستم. طرفداران او خیلی کمتر از 35 درصد هستند. افراد بی‌طرف و بی‌نظری هم در این کشور هستند که می‌توان با این کتاب نظرشان را تغییر داد و آگاهشان کرد.»
 
البته گاردین نظر متفاوتی درباره کتاب دارد و معتقد است «آتش و خشم» توانایی تغییر ذهن هیچ‌کس را ندارد و حتی انتقادنامه خوبی نسبت به ترامپ به حساب نمی‌آید. گاردین نوشته : «کتاب وولف شبیه داستان‌های مسخره‌ای است که فقط قصد غیبت کردن درباره ترامپ را دارد، زیرا نویسنده خوب می‌داند که این روزها همه چیز درباره ترامپ از نظر مردم قابل‌باور است. پایان کتاب هم مشخص نیست. خواننده نمی‌داند چطور نظر رئیس‌جمهور را تغییر دهد یا برای تغییر شرایط چه اقدامی انجام دهد!»
 
با وجود نظرات مختلف درباره کتاب جنجالی «آتش و خشم»، فروش کتاب بسیار بالا بوده است. حتی عصبانیت ترامپ از انتشار کتاب و تلاش برای جمع‌آوری کتاب از بازار بر میزان فروش آن تأثیر گذاشته است. در آغاز 150 هزار نسخه از کتاب توسط ناشر به چاپ رسیده بود، اما حالا و بر اساس تقاضای زیاد مردم قرار است یک میلیون نسخه دیگر از کتاب منتشر  شده و وارد بازار کتاب شود. نسخه‌های الکترونیکی و صوتی کتاب نیز فروش بالایی داشته است و نسخه‌های چاپی آمازون نیز خیلی زود به فروش رفت. باید منتظر ماند و دید که حجم بالای استقبال از «آتش و خشم» و جنجال‌های حول محور آن به کجا خواهد کشید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256525