۱
 

نکات مهمی که هر نویسنده کتاب اولی باید بداند

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۵
 
 
نویسندگان و مترجمان تازه‌کار پس از ورود به بازار نشر با سؤالات زیادی مواجه می‌شوند که جواب درستی برای آنها ندارند. چگونگی رفتار در حوزه نشر در طی سال‌ها تجربه به دست می‌آید و ماندگاری در این بازار کار آسانی نیست. مجله ادبی«لیت‌هاب» در مطلبی جدید به سؤالات رایج نویسندگان کتاب اولی پاسخ می‌دهد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از لیت‌هاب، نویسندگان تازه‌کار به دلیل آشنا نبودن با بازار نشر دچار مشکلاتی می‌شوند و همین مشکلات ممکن است به حذف آنان از دنیای کتاب بینجامد. خواندن پرسش و پاسخ‌های زیر به نویسندگان کتاب‌اولی کمک می‌کند رفتار هوشمندانه‌تری داشته باشند.
 
- پس از انتشار کتاب به کتابفروشی‌ها رفته و خود را معرفی کنم؟ این کار در فروش کتاب تأثیر می‌گذارد؟
بله. کتابفروشان مستقل نقش مهمی در معرفی کتاب شما به خوانندگان و حتی پرفروش شدن کتاب‌ها دارند. با کتابفروشان محله خود ارتباط دوستی برقرار کنید و هنگام مسافرت از کتابفروشی‌های جدید دیدن کنید.
 
- شبکه‌های اجتماعی را دوست ندارم. آیا مجبورم در شبکه‌های اجتاعی فعال باشم؟
بله. در واقع نه. مجبور نیستید اما حضور در شبکه‌های اجتماعی به شدت پیشنهاد می‌شود. به یاد داشته باشید نویسندگان زیادی در گذشته به حضور در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان می‌دادند، اما حالا حضور فعالی در آنها دارند. اگر خودتان عضو توئیتر، ایسنتاگرام یا فیسبوک شوید تأثیر زیادی بر مخاطبانتان خواهید گذاشت.
 
- هر روز چند پست مختلف از کتابم در صفحه شخصی‌ام در فضای مجازی به اشتراک بگذارم؟
خیر. برای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی عجله نکنید و کمی صبور باشید.
 
- غیبت کردن پشت سر نویسنده‌ای دیگر در جمعی ادبی کار بدی است؟
قطعا این کار به شما ضربه خواهد زد. زندگی بسیار کوتاه است و همه نویسندگان باید در کنار هم باشند. لازم نیست دورو باشید و سعی کنید مهربان و خوش‌برخورد باشید.
 
- ناشر همزمان با کتاب من در حال انتشار پنج کتاب دیگر است. بهتر نیست هر چند وقت یک‌بار با او تماس بگیرم تا مطمئن شوم پیگیری کار من را فراموش نکرده است؟
خیر. اگر همه نویسندگان بخواهند با ناشر تماس بگیرند، دیگر وقتی برای انجام کار باقی نمی‌ماند. این کارتان ناشر را کلافه می‌کند. اجازه دهید کارش را انجام دهد. به شما اطمینان می‌دهیم او پیگیر کار شما است و این موضوع را فراموش نمی‌کند.
 
- آیا باید کتابم را به همراه یادداشتی شخصی برای دوستانم که در رسانه‌های جمعی مشغول به کار هستند بفرستم؟
بله. دوستان شما می‌توانند به شما کمک کنند. اگرچه ممکن است خبر کتاب شما را در صفحه اول روزنامه ننویسند، اما تا جایی که بتوانند به شما کمک می‌کنند.
 
- در یکی از مجلات، نقدی بسیار منفی درباره کتاب من نوشته شده است. آیا بهتر نیست مطلبی در پاسخ به آن‌ها بنویسم؟
خیر. این کار فقط توجه بیشتری را متوجه آن نقد منفی می‌کند و به دیگران ثابت می‌کند انسان انتقادپذیری نیستید. اجازه دهید کتاب‌تان مسیر خود را بپیماید. البته اگر اطلاعاتی غلط درباره کتاب داده‌اند، بهتر است از ناشر یا مدیر برنامه‌هایتان درخواست کنید این موضوع را مدیریت کنند.
 
- استقبال زیادی از کتاب من شده است. برای ناشرم هدیه‌ای بفرستم؟
هدیه لازم نیست، اما خوب است هر از چند گاهی از ناشرتان برای زحمتی که می‌کشد تشکر کنید.
 
- نقدی مثبت از کتابم خوانده‌ام. آیا از نویسنده نقد برای نقد مثبتش تشکر کنم؟
انجام این کار ضروری نیست، زیرا منتقد به دلیل علاقه‌اش به شما نقدی مثبت ننوشته، بلکه کتاب شما را پسندیده است. اگر نامه‌ای می‌نویسید، بهتر است از او برای اینکه نکته‌های داستان‌تان را به خوبی متوجه شده، تشکر کنید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255650
 


 
رویا شاهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۹-۲۸ ۲۲:۴۷:۵۳
ممنونم از ایبنا که مطالب خوب در اختیار ما نویسندگان جوان قرار می‌دهد. مطلب بسیار خوبی بود. (223438)