سخنرانی‌های سیاسی «ترامپ» در یک کتاب شعر / سیاستمدار یا شاعر لوده؟!

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۵
 
 
«دونالد ترامپ»، نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا که با اظهارات خصمانه و گستاخانه خود درباره مسلمانان و مهاجران به یکی از جنجالی‌ترین نامزدهای انتخاباتی بدل شده است، با انتشار سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای سیاسی‌اش در قالب کتاب شعر دوباره به سر تیتر خبرها بدل شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نشریه «گاردین»، انتشارات «هارپرکالینز» گفته است، با گردآوری بخش‌هایی از سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای سیاسی «ترامپ» که به‌عنوان سرمایه‌دار گستاخ نیز شهرت دارد، بدون هیچ‌گونه تغییری در ساختار آن به صورت کتاب شعر منتشر خواهد کرد.
 
محتوای این کتاب با نام «رامشگر معاملات» توسط «هارت سیلی»، نویسنده و گزارشگر آمریکایی جمع‌آوری شده و قرار است 15 دسامبر روانه بازار کتاب شود. این مجموعه حاصل تحقیق درباره سه دهه فعالیت این سیاستمدار ضد مهاجران است که خود طنزآلودگی و جدی نبودن در کلام وی را نشان می‌دهد.
 
در یکی از سخنرانی‌ها، «ترامپ» این گونه گفته است :
 
سبعانه مورد تهاجم قرار گرفتم
از سوی آن بانوان،
البته برای آن‌ها بسیار سخت بود،
تا به چهره من یورش برند،
زیراکه من خوش‌تیپ هستم.
 
اما سبعانه مورد تهاجم قرار گرفتم
از سوی آن بانوان.
 
انتشارات «هارپرلی» بخشی از امپراتوری رسانه‌ای «روپرت مرداخ»، غول رسانه‌ای بدنام که سال‌های گذشته به شنود مکالمات مقامات سیاسی انگلستان و انتشار اخبار محرمانه متهم شده بود است. این انتشارات معتقد است که اگر چه سخنرانی‌های «ترامپ» در قالب نظم بیان شده باشد اما بعید است خود او آن را دریافته باشد. وی در بیان شاعرانیگی این بیانات می‌گوید: «در آن‌ها هیچ دستورزبانی رعایت نشده است اما بیان‌گر درونیان خود اوست.»
 
او یکی دیگر از سخنان مسخره‌آمیز شعرگونه خود به توصیف عشق‌ شکست خورده‌اش  به یک غذای کم‌ارزش پرداخته و نوشته است:
 
«نابیسکو. نابیسکو!
اورئوس! درست است؟
اورئوس! من عاشق اورئوس هستم!
 
دیگر هرگز از آن نخواهم خورد. باشد؟
دیگر هرگز دوباره از آن نخواهم خورد.
 
نه ... نابیسکو.»
 
«نابیسکو» نام تولید کننده نوعی بیسکویت آمریکایی است که بیسکویت شکلاتی اورئوس را تولید می‌کند.
 
«سیلی» می‌گوید که 6 هفته برای بررسی متون سخنرانی این سیاستمدار، که به‌نظر او بیشتر سرگرم‌کننده است وقت صرف کرده است. این نویسنده و گزارشگر می‌افزاید: «او به‌یکباره به روی صحنه می‌رود و هر چه به ذهنش می‌رسد می‌گوید؛ کاری که هیچ سیاستمداری آن را انجام نمی‌دهد.»
 
با وجود این «ترامپ» نخستین سیاستمداری نیست که سخنرانی‌هایش در قالب کتاب شعر منتشر می‌شود. «سیلی» در سال 2007 مجموعه‌ای از سخنان «دونالد رامسفلد»را منتشر کرده و «مایکل سالامون» نیز مجموعه‌ای از پیام‌های «سارا پلین» را به همین گونه روانه بازار کرده بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 230619