رئیس انجمن خیام شناسی روسیه در گفت‌وگو با ایبنا:

پوتین در مسائل مهم از خیام نقل‌ قول می‌کند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۹
 
 
الک ‌اکولیمی‌تیو، رئیس انجمن خیام‌شناسی روسیه می‌گوید: خیام در روسیه از محبت برابر با بزرگ‌ترین شاعران روسی نظیر پوشکین لرمونتوف و دیگران برخوردار است و علاقه‌مندان بسیار زیاد دارد. حتی رئیس جمهور ما چندین بار اشاره کرده که به خیام مراجعه می‌کند و نه تنها در روابط دوطرفه و فرهنگی دو کشور، بلکه در مسائلی که برای او بسیار مهم است، از خیام نقل قول می‌کند. در نتیجه خیام برای ما شخصیت بسیار مهمی است.
 
الک ‌اکولیمی‌تیو، رئیس انجمن خیام‌شناسی روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره روابط فرهنگی و ادبی ایران و روسیه گفت: همان‌طور که می‌دانید، در چند سال اخیر شاهد پیشرفت قابل ملاحضه روابط دوطرفه کشور ایران و روسیه هستیم و ملاقات‌ها و مذاکرات در سطح عالی بین رئیس جمهور ما پوتین و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و حسن روحانی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران موجب روابط بهتر بین دو کشور  شده و باعث پیشرفت در تمام حوزه‌ها و رشته‌ها شده است.
 
راه رسیدن به اعتماد کامل میان دو کشور فقط ادبیات و فرهنگ است
او ادامه داد: ولی واقعیت حاکی از ان است که اراده، دستور و فرمان سیاسی یا مثلا هدایت اداری برای پیشرفت همه‌جانبه روابط بین دو کشور کافی نیست، بلکه برای نیل به این هدف، اعتماد طرفین لازم است که این اعتماد در صورتی امکان‌پذیر است که طرفین یکدیگر را خوب می‌شناسند و کاملا از هم مطمئن هستند که راه رسیدن به اعتماد کامل، آشنایی و شناخت فقط ادبیات و فرهنگ است. چه بهتر از کتاب که نخبگان با نوشتن کتاب توانسته‌اند ارزش‌های اخلاقی و معیارهای انسانی ارائه کنند و عادات، خصلت‌ها ودل مردم را نشان دهند که تمام این‌ها برای ایجاد شناخت متقابل لازم است.
 
‌اکولیمی‌تیو در ادامه از تاسیس انجمن خیام‌شناسی در روسیه خبر داد و اضافه کرد: ما در جامعه خود روی دانش بیشتر درباره جامعه، فرهنگ، ادبیات و هنر ایران ضرورت بسیار شدیدی احساس کرده و می‌کنیم و به همین دلیل در این اواخر ابتکارمان ایجاد یک اتحادیه فرهنگی و ادبی است که می‌تواند یک باشگاه دوستان ایران در روسیه و بعد دوستان روسیه در ایران و محلی برای گفت‌وگو و تبادل نظر باشد که با استقبال بی‌نظیری از طرف دانشمندان، مدیران و مسئولین و همه روبه‌رو شده است.

 وظیفه ما است که هنر، فرهنگ و ادبیات واقعی ایران را معرفی کنیم
رئیس انجمن خیام‌شناسی روسیه  درباره روابط ادبی و فرهنگی ایران و روسیه اظهار کرد: فعلا یک نوع اراده سیاسی برای توسعه روابط، یک سطح خیلی عالی و آکادمیک پژوهش‌ها، تدریس اساتید و تصور مردم عامه درباره ایران  و همچنین در ایران درباره روسیه وجود دارد. همچنین بعضی نظریات آلوده با خرافات دیرینه با ریشه‌های تبلیغاتی وجود دارد که وظیفه ما است که هنر، فرهنگ و ادبیات واقعی ایران را معرفی کرده و نشان دهیم.

او ادامه داد: ما نمی‌توانیم شکایت کنیم که مدیران ما، نسل جدید ما و... کنجکاو نیستند یا به ادب و هنر ما علاقه‌مند نیستند، چرا که همان طور که مولانا گفته «هر کس نچشید، نفهمید»، کسی که با فرهنگ، هنر، ادبیات ایران و شعر فارسی آشنا شد، بدون استثنا، حتما عاشق آن خواهد شد. من این مطلب را از تجربه خود و دیگران می‌گویم که کسی با این فرهنگ آشنا شد، عاشق و دوست آن می‌شود و این خیلی مهم است که این ادبیات و فرهنگ را به طور کامل و حسابی نشان دهیم.

خیام مشهورترین شاعر ایرانی در روسیه
اکولیمی‌تیو خیام را محبوب‌‌ترین شاعر ایرانی در میان مردم روسیه معرفی کرد و افزود: بدون شک حکیم عمر خیام مشهورترین شاعر ایرانی در روسیه است. ما در روسیه از بیش از صد سال پیش با حکیم عمر خیام آشنا شده‌ایم و در طی این زمان آثار او به طور متنوع و درخشان به زبان روسی ترجمه شده و در نسخه های متعدد منتشر شده است، چنان که می‌توان گفت ما یک خیام روسی داریم. خیام در روسیه از محبت برابر با بزرگ‌ترین شاعران روسی نظیر پوشکین لرمونتوف و دیگران برخوردار است و علاقه‌مندان بسیار زیاد دارد. حتی رئیس جمهور ما چندین بار اشاره کرده که به خیام مراجعه می‌کند و نه تنها در روابط دوطرفه و فرهنگی دو کشور، بلکه  در مسائلی که برای او بسیار مهم است، از خیام نقل قول می‌کند. در نتیجه خیام برای ما شخصیت بسیار مهمی است.
 
وی افزود: شاعران دیگری چون حافظ، سعدی و مولانا هم بیشتر از دیگر شاعران ایرانی در روسیه شناخته شده‌اند و خود من ارادت زیادی به مثنوی مولانا دارم اما در مجموع خیام از محبت بیشتری نسبت به دیگر شاعران ایرانی در میان مردم روسیه برخوردار است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263012