اشاعه فرهنگ قرآنی با بهره‌گیری از هنر و فناوری

«آیه محبوب من»؛ غرفه محبوب بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۴
 
 
محمدصادق زمانی، طراح و دبیر اجرایی غرفه «آیه محبوب من» در نمایشگاه قرآن، بیان کرد: در این طرح، در هر تابلو یک آیه از کتاب خدا انتخاب و این آیه تبدیل به یک ایده مفهومی و هنری برای انتقال سریعتر آن مضمون قرآنی شده است. آیات برمبنای نیازهای روز جامعه در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اخلاقی و حتی اقتصادی انتخاب شده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، طرح‌های جدید و خلاقانه‌ای برای ارائه و ترویج مفاهیم قرآن کریم از جنبه‌های مختلف، اجرا شده است. یکی از این طرح‌ها که با استفاده از هنر و فرهنگ در کنار آیات قرآن تلاش دارد، مفاهیم والا و انسان‌ساز قرآنی را به مخاطبان ارائه دهد، «آیه محبوب من» بوده که با استقبال بسیار خوبی نیز از سوی بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن روبه‌رو شده است.
 
محمدصادق زمانی، طراح و دبیر اجرایی طرح خلاقانه «آیه محبوب من» در معرفی آن گفت: «آیه محبوب من»، اولین غرفه نمایشگاهی دارای قابلیت لایک محتوا در ایران است و اقدام به شبیه‌سازی بخشی از فضای مجازی در دنیای واقعی کرده است. این کار برای نخستین‌بار در ایران و در نمایشگاه بین‌المللی قرآن انجام می‌شود.
 
وی ادامه داد: بر مبنای اینکه زبان ارتباطی ما با مردم و به‌ویژه نسل جوان در حوزه انتقال مفاهیم آموزنده و انسان‌ساز کتاب آسمانی باید به‌روز باشد، لازم است کمی از سبک‌های سنتی فاصله بگیریم، با این هدف «آیه محبوب من» را طراحی کردم. در ورودی غرفه به شکل موبایل است و انگار افراد وارد فضای مجازی می‌شوند. افراد با ورود به این فضا با 26 تابلو دارای طرح‌های مفهومی و گرافیکی زیبا، خاص و جدید روبه‌رو می‌شوند.
 
این طراح اظهار کرد: در هر تابلو یک آیه از کتاب خدا انتخاب و این آیه تبدیل به یک ایده مفهومی و هنری برای انتقال سریعتر آن مفهوم قرآنی شده است. آیات برمبنای نیازهای روز جامعه در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اخلاقی و حتی اقتصادی انتخاب شده‌اند. این آیات یک مسیری را برای ما ترسیم می‌کنند که اگر در آن مسیر قدم برداریم، خیلی از مشکلات جامعه حل می‌شود. تابلوها مفهومی و چند لایه بوده و باید روی آن‌ها فکر شود. گاهی فرد در سطح اول متوجه مفهوم می‌شود ولی گاهی باید وارد سطح‌های بعدی تفکر شود.
 


زمانی افزود: زیر هر تابلو یک سیستم لایک دیجیتال وجود دارد که مخاطبان می‌توانند همه آیات را به دلخواه لایک کنند ولی در انتها یک آیه را به‌عنوان آیه محبوب خود انتخاب می‌کنند. عکاسان ما از مخاطب کنار تابلو موردنظر عکس می‌گیرند و همان موقع در صفحه اینستاگرامی «آیه محبوب من» بارگزاری و منتشر می‌شود. هر فردی در صورت تمایل می‌تواند به مدت 60 ثانیه نیز درباره اینکه چرا این آیه برایش محبوب است،‌ صحبت کند که این ویدیوهای کوتاه نیز در صفحه اینستاگرامی بارگزاری خواهد شد.
 
وی همچنین گفت: انتشار این پست‌ها در فضای مجازی باعث می‌شود این آیات قرآن و مفهوم موردنظرشان تکثیر شود و می‌تواند در نشر فرهنگ قرآنی در فضای مجازی تاثیرگذار باشد. در پایان نمایشگاه فیلم مستند «آیه محبوب من» را خواهیم داشت که از همان 60 ثانیه‌ها ساخته شده است. هچنین با یک آلبوم عکس دیجیتالی قرآنی روبه‌رو می‌شویم. در پایان نمایشگاه فیلم مستند «آیه محبوب من» را خواهیم داشت که از همان 60 ثانیه‌ها ساخته شده است. هچنین با یک آلبوم عکس دیجیتالی قرآنی روبه‌رو می‌شویم.  
 
طراح «آیه محبوب من» با اشاره به جزئیات بیشتری از محتوای تابلوها، بیان کرد: در قسمت پایین، زیر هر آیه ترجمه‌های فارسی و انگلیسی هر آیه نیز نوشته شده است تا اگر مخاطبان غیرایرانی و حتی غیرمسلمان به صفحه فضای مجازی ما و یا خود غرفه در نمایشگاه قرآن مراجعه کردند هم بتوانند معنا و مفهوم زیبای آیه را دریافت کنند. ما با زبان هنر با همه دنیا صحبت کردیم. زبان هنر، زبان مشترک همه مردم دنیاست. این طرح را فقط به مخاطب ایرانی یا مسلمان محدود نکرده‌ایم.
 
زمانی ادامه داد: همانطور که پیش‌بینی می‌کردیم استقبال از این کار نو بی‌نظیر بود. مخاطبان از همه رده‌های سنی مراجعه می‌کنند. اینجا فرصتی برای مطالعه کتاب خدا به شکلی نو فراهم شده است. مطالعه با طرح‌های گرافیکی همراه با تأمل و تدبر است. در انتها مجبور به انتخاب می‌شوند و وقتی می‌توانند آیه محبوب خود را انتخاب کنند که این 26 تابلو را دیده باشند.
 


وی درباره اقدامات تشویقی در حاشیه این طرح نیز گفت: هرشب بین بازدیدکنندگانی که از آن‌ها عکس و فیلم تهیه شده، برگه قرعه‌کشی توزیع می‌شود و در ساعات پایانی یکی از این تابلوها به‌علاوه 50 هزار تومان بُن خرید از بخش مکتوب یا دیجیتال نمایشگاه به سه نفر تقدیم می‌شود. همچنین در روز پایانی نمایشگاه از بین افراد فعالی که با صفحه اینستاگرامی «آیه محبوب من» همراه هستند و طرح را ترویج می‌کنند هم قرعه‌کشی صورت می‌گیرد و به چهار نفر هرکدام پنج میلیون ریال هدیه نقدی تقدیم می‌شود.
 
طراح غرفه «آیه محبوب من»، درباره رویکرد انتخاب آیات و طراحی تابلوها نیز توضیح داد: در جامعه ما متاسفانه روحیه‌ای باب شده و بسیاری انسان‌ها می‌خواهند راه یک ساله را یک شبه طی کنند. این باعث می‌شود افراد در جایگاه‌های مختلفی که قرار دارند، رشوه را بپذیرند، کلاهبرداری کنند، تخلف و قانون‌شکنی کنند. به‌عنوان مثال ما برای این موضوع آیه 39 سوره نجم «لیس للانسان الا ما سعی» را با تیتر «نابرده رنج» انتخاب کردیم. مسیری که انسان‌ در آن باید پله‌ها را بالا برود تا به هدف برسد در تابلو ترسیم شده است.
 
زمانی افزود: شرایط موجود جامعه، اندکی مردم ما را کم‌تحمل کرده و گاهی ناامیدی سراغ برخی از ما می‌آید. برای این موضوع بخشی از یک آیه «و بشرالصابرین» را انتخاب کردیم و طرحی مفهومی از تعدادی آجر که یک گل از زیر آنها رشد کرده و برای رسیدن به به بالا با صبر مسیر سخت را با کلید پیروزی طی کرده است. یک حدیث با این مضمون «الصبر مفتاح الظفر» در آیه فوق مستتر است. همچنین متاسفانه در جامعه ما بسیاری اوقات جواب بدی با بدی داده می‌شود. برای این موضوع نیز آیه 34 سوره فصلت «ولا تستوی الحسنة ولا السّیئة إدفع بالّتی هی أحسن فإذا الّذی بینک و بینه عداوة کأنّه ولی حمیم» را انتخاب کردیم. این تابلو با تصویری گرافیکی از دست‌های دو انسان به شکل تفنگ که سر تفنگ‌ها به عقب است و این دو انسان به هم دست داده‌اند، با تیتر «دوئل نکن» به تصویر کشیده شده است.
 


وی بیان کرد: طراحی این کار  اعم از طرح تابلوها، انتخاب آیه‌ها و انتخاب تیترها با خودم بود. امیدوارم حمایت لازم از تداوم این طرح صورت گیرد. باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت قرآن و عترت تشکر می‌کنم که از طرح‌های خلاقانه قرآنی حمایت می‌کنند. ایده‌ای که برای این طرح در ذهن دارم ادامه‌دار است و درنظر دارم از 6 هزار و 236 آیه قرآن، هر تعدادی را می‌شود، تصویرسازی کنیم تا در نهایت این طرح به یک قرآن مصور و گرافیکی تبدیل شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261744