سیدهادی خامنه‌ای در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد؛

کتاب‌‌هایی مانند مفاتیح‌الجنان نیاز به یارانه و حمایت ندارند

مردم باید به خواندن کتاب حریص شوند
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۶
 
 
سیدهادی خامنه‌ای در بازدید از نمایشگاه کتاب، با تاکید بر اهمیت تعیین و تشویق الگوی مصرف کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: مفاتیح‌الجنان کتابی نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را بخرد، چراکه در همه خانه‌ها وجود دارد. این به معنای مخالفت با کتاب ارزشمند مفاتیح‌الجنان نیست، ولی این کتاب نیاز به یارانه و حمایت ندارد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای، مدیر پژوهشکده تاریخ اسلام،‌ در حاشیه بازدید از سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه موسسه خانه کتاب حضور پیدا کرد و در گفت‌وگو با نیکنام حسینی‌پور در جریان فعالیت‌های این موسسه در حوزه کتاب، قرار گرفت.
 
وی در این بازدید در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا، درباره اهمیت برگزاری نمایشگاه‌ کتاب، بیان کرد: برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها قائدتا باید هدفمند باشد؛ هدف هم تشویق مردم برای آشنایی بیشتر با کتاب است.
اگر دسترسی به کتاب آسان شود، کتابخوان هم بیشتر می‌شود. کتاب هم مانند هر کالایی، وقتی گران شود، مصرف آن‌هم پایین می‌آید. نباید بگذاریم کتاب مشمول این قانون شود
در این نمایشگاه مردم می‌توانند آثار مختلف را ببینند و کوشش‌های مختلف و سخت حوزه نشر را بشناسند.

سیدهادی خامنه‌ای ادامه داد: البته تهیه کتاب تا اندازه‌ای به خاطر گرانی کاغذ با مشکلاتی مواجه است که وزارت ارشاد و نهادهای مسئول باید فکری به حال آن کنند که تهیه کتاب برای علاقه‌مندان به آن آسان شود. اگر دسترسی به کتاب آسان شود، کتابخوان هم بیشتر می‌شود. کتاب هم مانند هر کالایی، وقتی گران شود، مصرف آن‌هم پایین می‌آید. نباید بگذاریم کتاب مشمول این قانون شود.

مدیر پژوهشکده تاریخ اسلام،‌ گفت: خرید شخصی کتاب‌های مرجع برای همه افراد مقدور نیست و علاقه‌مندان در کتابخانه‌ها می‌توانند به اینگونه آثار دسترسی داشته باشند. باید تدابیری اندیشیده شود که برای کتاب‌های دیگر نیز چنین امکانی فراهم شود. کتابخانه‌ها باید در دسترس مردم باشند. همه مردم تهران امکان حضور در کتابخانه ملی با آن شرایط خاص را ندارند. باید شرایطی فراهم شود که در همه محله‌ها کتابخانه وجود داشته باشد و دسترسی به همه انواع کتاب‌های مورد علاقه یک فرد کتابخوان، بجز یک سری کتاب‌های خاص، آسان شود. حتی اگر مسئولان ناچار به جابجایی کتاب‌ها شوند، کتاب‌هایی را که خرید آن برای یک کتابخانه محلی مقدور نیستند، با مساعدت لازم در اختیارشان قرار
هدف اصلی برپایی نمایشگاه کتاب، آشنایی و آشتی بیشتر مردم با کتاب و امکان خرید آسان‌تر کتاب‌های موردنیاز است. همانطوری که در همه کالاها الگوی مصرف اهمیت دارد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای دیگر باید به الگوی کتاب خوب هم در این نمایشگاه بپردازند
دهند.

وی در ادامه با اشاره به مهم‌ترین اهداف برپایی نمایشگاه کتاب، افزود: هدف اصلی برپایی نمایشگاه کتاب، آشنایی و آشتی بیشتر مردم با کتاب و امکان خرید آسان‌تر کتاب‌های موردنیاز است. همانطوری که در همه کالاها الگوی مصرف اهمیت دارد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای دیگر باید به الگوی کتاب خوب هم در این نمایشگاه بپردازند. معمولا در این نمایشگاه، کتاب‌های به اصطلاح زرد از جمله تعبیر خواب و نظایر آن که نه بدرد دنیای کسی می‌خورند نه آخرت آن‌ها، فروش بیشتری دارند.‌ در حالی‌که کتاب‌هایی که روی آنها زحمت کشیده شده، معمولا خاک می‌خورند. در بازدیدی که از همین نمایشگاه داشتم، خیلی جاها با انبوه جمعیت مواجه بود، ولی غرفه‌هایی که کتاب‌های علمی و پژوهشی مهم و زیربنایی را تولید کرده‌اند، خالی بود.

سیدهادی خامنه‌ای تاکید کرد: یکی از مسئولیت‌های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعیین و تشویق الگوی مصرف کتاب است؛ باید به کتاب‌های خوب، پروبال بدهد. کتاب‌های قصه و داستان خودبخود به فروش می‌رسد و نیاز به حمایت چندانی ندارد. شنیده‌ام این وزارتخانه، یک‌سری کتاب‌های غیرضروری را برای کتابخانه‌ها خریداری می‌کند. مفاتیح‌الجنان کتابی نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را بخرد، چراکه در همه خانه‌ها وجود دارد. انبوهی از اینگونه کتاب‌ها به‌صورت سفارشی خریداری می‌شوند. 

مدیر پژوهشکده تاریخ اسلام همچنین گفت: این به معنای مخالفت با کتاب ارزشمند مفاتیح‌الجنان نیست، ولی این کتاب نیاز به یارانه و حمایت ندارد. تاکنون میلیون‌ها جلد از این کتاب به چاپ رسیده و بازهم به چاپ خواهد رسید. ولی کتاب‌هایی هستند که اگر وزارت ارشاد از آن‌ها حمایت
با توجه به شرایط خاص آن دوران، قبل از انقلاب کتابخوانی از امروز بیشتر و بهتر بود. حتی یک‌سری از کتاب‌ها را از چندماه پیش از چاپ دنبال می‌کردیم که چه زمان به بازار می‌آیند. به اصطلاح امروز، خوره کتاب بودیم
نکند، مانند داروی تلخی است که باید بزور به دهان مریض ریخت و مریض با میل خود آن را نمی‌خورد. ما برخی کتاب‌هایمان را حتی مجانی به برخی مراکز علمی و پژوهشی می‌دهیم، چراکه می‌دانیم مورد نیاز آن‌هاست.
 
وی ادامه داد: باید نیاز در مردم ایجاد شود که با احساس نیاز کتاب بخوانند. اگر احساس نیاز نباشد، کتاب هم نمی‌خوانند. باید کاری کنیم که مردم به‌ویژه جوانان به کتاب احساس نیاز پیدا کنند و به خواندن حریص شوند.
 
سیدهادی خامنه‌ای، در مقایسه‌ای از وضعیت دیروز و امروز کتابخوانی در کشور، بیان کرد: با توجه به شرایط خاص آن دوران، قبل از انقلاب کتابخوانی از امروز بیشتر و بهتر بود. حتی یک‌سری از کتاب‌ها را از چندماه پیش از چاپ دنبال می‌کردیم که چه زمان به بازار می‌آیند. با شهید مطهری تماس می‌گرفتم که کتابش چه زمانی به چاپ می‌رسد که آن‌را تهیه کرده و بخوانم. به اصطلاح امروز، خوره کتاب بودیم. مردم ما امروز بیشتر آماده‌خور شده‌اند و این موضوع در مسائل علمی اصلا خوب نیست، کتاب‌هایی که حاوی خرده‌معلومات هستند، بدرد مردم نمی‌خورد.
 


مدیر پژوهشکده تاریخ اسلام در پایان گفت: خداوند به من توفیق اُنس با کتاب را عنایت کرده است. براساس علائق شخصی و تاسیس موسسه پژوهشی تاریخ اسلام، هم کتاب تولید می‌کنیم و هم می‌خرم و می‌خوانم. کتابخانه‌ام پر از کتاب‌های نخوانده‌ای است که پس مطالعه آن‌ها را به کتابخانه می‌دهم. تا حد امکان کتاب و مجلات را مطالعه می‌کنم و از ظرفیت‌ فضای مجازی هم دور نیستم.  
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260658