​سیدعلی صالحی از انتشار کتاب جدید خود خبر داد:

«سرودِ روح بزرگ» در راه است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۷
 
 
سیدعلی صالحی در گفت‌وگو با ایبنا خبر از انتشار مجموعه شعر جدیدش به نام «سرود روح بزرگ» در موسسه انتشاراتی نگاه داد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ چند روز پیش مراسم پایانی جشنواره ادبی گلاویژ با اهدای جایزه طلایی کردستان عراق به سیدعلی صالحی، شاعر ایرانی برگزار شد. در همین راستا گپی کوتاه با سیدعلی صالحی به مناسبت دریافت جایزه طلایی اقلیم کردستان داشتیم که در ادامه می‌خوانید.
 
مراسم اختتامیه جشنواره گلاویژ در روزهای گذشته در اقلیم کردستان عراق برگزار شد که نشان طلایی این دوره به شما اهدا شد. همچنین در این مراسم از  کتاب «اگر عاشق نباشیم می‌میریم» که ترجمه کُردی آثار شماست رونمایی شد. درباره مراحل ترجمه این اثر به زبان کُردی توضیح می‌دهید؟
متاسفانه نتوانستم در این ضیافت فرهنگی و آیین مصلحانه شرکت کنم. درمورد روند ترجمه گزینه شعرم به زبان کردی، هم در آخرین روزها مطلع شدم. پیش از این، مریوان حلبچه‌ای چند دفتر از من ترجمه کرده بود. این روزهای آغازین فروردین در جریان قرار گرفتم، پیام مکتوب خواستند، دریغ نکردم. گویا پیام من در مقدمه این گزینه شعر آمده است. مترجم محترم عنوان «اگر عاشق نباشیم می‌میریم» را برای این گزینه انتخاب کرده است. هنوز اصل کتاب را ندیده‌ام. این دفتر به مناسبت جشنواره گلاویژ مهیا و منتشر شده است. جسته و گریخته این‌طور شنیده‌ام. دوستان خبر دادند (شبِ پیش) که استقبال از این گزینه عالی بوده است.
 
گویی قرار است درآمد حاصل از فروش این کتاب به آوارگان عفرین اهدا شود، درست است؟
بله، درآمد این دفتر شعر به آوارگانِ شهر اشغال شده عفرین تعلق گرفته است. پیشنهاد مترجم بوده است، من هم ایشان را تشویق کردم که این کُنشی انسانی است. به هر انجام از مسئولین و داوران ممنونم.
 
به اعتقاد شما چه ویژگی‌هایی باعث شد تا کتاب «اگر عاشق نباشیم می‌میریم» در جایزه گلاویژ معرفی شود و مردم از آن استقبال کنند؟
واقعاً از کم و کیف این کار خبر ندارم. هنوز خود کتاب را ندیده‌ام. اما مردم غرب زاگرس با مردم شرق زاگرس یکی هستند. چه آن سوی مرز و چه این سوی مرز. من هم به ادبیات و تمدن و فرهنگ زاگرس بختیاری تعلق دارم. این اشتراکات زیستی و همگرا ... شاید موجب ارتباط مخاطب با شعر من در اقلیم شده است.
 
با توجه به برگزیده شدن شما در جشنواره گلاویژ به اعتقاد شما دیدگاه سیدعلی صالحی در شعر گفتار و بحث شعر حکمت در حال فراگیر شدن است؟
من کار خودم را می‌کنم. اگر کار درست باشد، خودش مرزها را پشت سر می‌گذارد. پاسخ این پرسش به عهده اهل نقد و تحقیق است.

متاسفانه جشنواره‌های ادبی در سال 96 با حاشیه‌های بسیار زیادی همراه بود و جامعه ادبی نسبت به این جشنواره‌ها انتقادات بسیار زیادی داشتند. چه تفاوتی میان جشنواره‌ای مانند گلاویژ با جشنواره‌های داخلی وجود دارد؟
در مورد تفاوت جشنواره‌ها و جوایز ادبی در درون و بیرون از ایران، زمان و مطلب و نظر گسترده طلب می‌کند. حتما تفاوت‌ها باید مورد دقت قرار بگیرد.
 
سیدعلی صالحی مدت زیادی است که تنها شعر می‌نویسد و گاهی نیز در جمع شاگردانش حاضر می‌شود اما از جمع‌ها و تریبون‌ها فاصله گرفته است. دلیل خاصی دارد؟ آیا از وضع موجود ناراضی است؟
نه دورشدن، بلکه دوری من از محافل و مجالس، دلایل عدیده دارد. یکی همین بیماری‌های عجیب و غریب است... که خانه‌نشین‌ام کرده است. خُب کم کار شده‌ام. سال 1396 تجدید چاپ آثارم را دیدم، اما دفتر تازه‌ای از من منتشر نشد. اگر شد بیشتر تجدید چاپ بوده، یا اواخر سال 1395 بوده که دیرتر توزیع شده تازه اگر میسر شود، امسال برای نمایشگاه کتاب، دفتر شعر تازه‌ام «سرودِ روحِ بزرگ» به اهتمام مؤسسه انتشاراتیِ نگاه ارائه خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259485