داور جایزه مهرگان علم در گفت‌وگو با ایبنا

کتاب‌های محیط‌زیستی پوست می‌اندازند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۷
 
 
محمد درویش با اشاره به تنوع کتاب‌های ارسال شده در این دوره از جشنواره مهرگان علم گفت: با توجه به تنوع بالای کتاب‌های ارسال شده به جشنواره، داوری این دوره سخت، پیچیده وغیرقابل پیش‌بینی است. با توجه به این امر، در حال حاضر می‌توانم این نوید را بدهم که در روند تولید محتوا در تالیف کتاب‌های محیط‌زیستی پوست می‌اندازیم.
 
محمد درویش، کارشناس محیط‌زیست و از داوران جایزه مهرگان علم درگفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره سطح کیفی کتاب‌های علمی حوزه محیط‌زیست جشنواره مهرگان علم گفت: خوشبختانه کتاب‌های ارسال شده از نظر محتوایی از تنوع بیشتری نسبت به دوره‌های قبل برخوردارند.
 
وی افزود: رویکرد این دوره جشنواره، متوجه آثار تالیفی است و نگارش شیوا و عامه فهم از معیار‌هایی است که داوران جشنواره در انتخاب آثار به آن توجه ویژه دارند؛ درواقع هدفمان انتخاب کتاب‌های عامه فهم است و تا حدودی از انتخاب کتاب‌های تخصصی و دانشگاهی چشم‌پوشی کردیم.
 
درویش گفت:هدف داوران در جایزه مهرگان علم این است که نویسندگان، علم را به زبان ساده در آثار خود بیان کنند تا سواد اکولوژیکی و محیط‌زیستی مردم افزایش یابد.
 
این کارشناس محیط‌زیست ادامه داد: با توجه به تنوع بالای کتاب‌های ارسال شده به جشنواره، داوری این دوره سخت، پیچیده وغیرقابل پیش‌بینی بود. با توجه به این امر، در حال حاضر می‌توانم این نوید را بدهم که در روند تواید محتوا در تالیف کتاب‌های محیط‌زیستی پوست می‌اندازیم.
 
امتیازهای جهانی ملاک نشود
به گفته درویش نویسندگان حوزه علم در نگارش محتوای علمی باید به سمتی حرکت کنند که تنها منجر به دریافت امتیاز‌های جهانی علم نشود، بلکه فهم عام از علم را هم مد نظر قرار دهند و از زبانی ساده‌تر، ملموس‌تر و جذاب‌تر درتالیف کتاب‌ها استفاده کنند.
 
وی با اشاره به میزان چاپ کتاب‌هایی که در این دوره از جشنواره ارسال شدند گفت: برخی از کتاب‌های انتخاب شده در مهرگان علم، از چاپ اول و دوم نیز گذشته است. یکی از اهداف برگزاری این جشنواره تلاش در راستای معرفی بهترین کتاب‌ها است تا چاپ همه کتاب‌های تالیفی در این حوزه دو برابر شود.
 
درویش افزود: یکی از ویژگی‌های مهرگان علم این است تا پیوند‌های بین رشته‌ای در حوزه‌های مختلف علوم برقرار شود و محدود به یک قلمرو خاص جغرافیایی نشود. این امر می‌تواند به مبادلات فرهنگی کمک بسیاری کند، به همین دلیل تالیفات و فعالیت‌هایی که به صورت مشترک انجام می‌گیرد شایان توجه بیشتری است.
 
درویش درپاسخ به این پرسش که رویکرد مهرگان علم از بخش‌های اضافه شده به جشنواره چیست و چه روندی مدنظر داوران جشنواره در این‌باره بوده است، گفت: همانطور که می‌دانید جایزه مهرگان علم یکی از معتبرترین جایزه‌های مستقلی است که در ایران هر چند سال یک بار به نویسندگان حوزه علم و محیط‌زیست اعطا می‌شود. قدمت این جایزه بیش از دو دهه است که در ابتدا در حوزه ادبیات برگزیده داشت و نام‌آوران این حوزه را شامل می‌شد. نزدیک به سه دوره است که بخش محیط‌زیست هم به این جایزه اضافه شده است و داوران در این بخش می‌کوشند، تا بهترین شخصیت‌های موثر را به همراه بهترین کتاب‌ها به همگان معرفی کنند.
 
درویش افزود: همچنین از سال جاری بخشی به عنوان بهترین تشکل‌های مردم نهاد که فعالیت‌های موثری برای محیط‌زیست منطقه زندگیشان انجام داده‌اند، به جشنواره اضافه شده است و از سوی داوران ارزیابی شده است.
 
وی ایجاد شور و علاقه در نویسندگان، فعالان و شخصیت‌های حوزه علم به ویژه محیط‌زیست را از تاثیرات مثبت این عمل دانست و گفت: از دیگر اهداف دبیرخانه جایزه مهرگان علم این است که در بخش تشکل‌های مردم نهاد، از این افراد به طرز شایسته‌ای تقدیر به عمل آید تا انگیزه بسیاری برای آن‌ها در امر آموزش حفاظت محیط‌زیست به وجود آید.

جایزه‌ای فارغ از ملاحظات دولتی
درویش درباره داوری جشنواره مهرگان علم خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه جایزه مهرگان یک جشنواره غیردولتی است و داوران آن افراد خوشنام و پرسابقه‌ای در حوزه علم هستند، اقدامات و ملاحظات داوری در اهدای جوایز دولتی به برگزیدگان اعمال نمی‌شود. در برخی جشنواره‌های دولتی ممکن است ملاحظات دیگری غیر از صلاحیت اثر انتخاب شده در امر داوری وجود داشته باشد؛ به همین دلیل بسیاری از افراد علاقه دارند که در این جایزه جزو برگزیدگان باشند.
 
وی گفت: ملاک ما این است که این تشکل‌ها فعالیت‌های ثمربخش‌تری را انجام دهند و اجتماعی‌تر به فعالیت‌های خود ادامه دهند تا تعداد اعضای قابل توجهی را به عضویت خود دربیاورند.
 
درویش در انتها تاکید کرد: بنابراین تلاش کردیم که به چند مرکز استان محدود نشویم و حتی دورافتاده‌تریین مرکز را در بررسی‌ها مدنظر قرار دادیم و  لازم به ذکر است که هرکس در این زمینه فعالیتی را انجام می‌دهد، از چشم داوران دور نیست.
 
وی گفت: در این دوره از جایزه مهرگان علم، یک اثر به عنوان اثر برگزیده از سوی داوران انتخاب می‌شود که همراه با تندیس جشنواره و جایزه نقدی اعطا می‌شود. دو اثر هم جزو آثار تحسین‌شده یا شایسته تقدیر هستند که با ذکر دلایل توسط داوران، اعطا می‌شود و تندیس جشنواره به این آثار تعلق می‌گیرد. با اعطای تقدیرنامه به سه آثار انتخابی دیگر از ذکر دلایل از سوی داوران خوداری می‌شود. همچنین از تمام نویسندگان ایرانی و خارجی که در این دوره از جشنواره شرکت کردند، دعوت می‌شود که در این مراسم حضور به عمل رسانند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258008