برگزیده جایزه کتاب سال در گفت‌وگو با ایبنا

تمایل الزویر برای انتشار کتاب«ضربه‌های مغز و جمجمه»

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۷
 
 
یعقوب ترسلی مولف کتاب«ضربه‌های مغز و جمجمه» درباره انتشار کتابش در سطح جهان گفت: با توجه به اخباری که از ناشر کتاب دریافت کرده‌ام قرار است با الزویر هماهنگی‌هایی برای ترجمه و انتشار آن صورت بگیرد و آن‌ها تمایل خود را برای انتشار این کتاب نشان دادند.
 
یعقوب ترسلی
یعقوب ترسلی جراح و مولف کتاب«ضربه‌های مغز و جمجمه» و یکی از برگزیدگان سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم پزشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره روند تالیف کتاب«ضربه‌های مغز و جمجمه» گفت: با توجه به اینکه کشور ما جزو کشور‌های حادثه‌خیز جهان است؛ سالانه تلفات و کشته‌های بسیاری حاصل از این حادثه‌ها در ایران رخ می‌دهد و بسیاری از این حادثه‌ها آمار ضربه‌های مغزی در ایران بالا برده است.
 
ترسلی ادامه داد: از سال‌ها پیش زمانی که تنها یک پزشک عمومی بودم به آسیب‌های مغزی و تلفات ناشی از آن توجه داشتم؛ چراکه ایران جزو کشور‌هایی است که آمار ضربات مغزی در آن بالاست؛ البته لازم به ذکر است که به عدم در درسترس بودن آمارهای دقیق اشاره کنیم در ایران در مورد آسیب‌های جسمی، آمار دقیقی نداریم که بتوان بر اساس آن‌ها به تحقیق و مطالعه بپردازیم.
 
نویسنده«ضربه‌های مغز و جمجمه» در پاسخ به این پرسش که جای خالی چه محتوایی در علم پزشکی ایران وجود داشت که به تالیف آن پرداختید، گفت: شایع‌ترین تلفات در جهان حاصل از ضرباتی است که به مغز وارد می‌آید و با توجه به اینکه در کشور ما چنین تلفاتی بسیار است، تاکنون کتابی که به تشریح ضربات مغزی بپردازد منتشر نشده بود. حتی در سده‌های گذشته کتابی که بتوان با استناد به آن از آسیب‌های ضربات مغزی آگاهی کاملی دست یافت تالیف نشده بود. تنها در یکی از کتاب‌های زکریای راضی نکاتی را به این موضوع اختصاص داده بود.
 
 
این جراح مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: سال‌ها این مسئله که چرا برای بررسی ضربات مغز و آسیب‌های ناشی از آن هیچ منبع فارسی وجود ندارد و اینکه تاکنون از رفرنس‌ها و منابع خارجی برای آگاهی یافتن از این موضوع در علم پزشکی استفاده می‌شده است، فکرم را به خود مشغول کرده بود.
 
ترسلی افزود: در طول این‌ سال‌ها علاوه بر تحقیقات و مطالعه‌ای که روی بیماران عادی صورت گرفته بود و همچنین در تمام معالجه‌ها مطالب مربوط آسیب‌های مغزی حاصل از ضربات را جمع‌آوری و یادداشت ‌کردم.
 
این جراح مغز و اعصاب خاطر نشان کرد: علاوه بر آن با توجه به اینکه تلفات ناشی از انفجار در این منطقه از کره زمین به علت ناآرامی‌هایی که وجود دارد زیاد است، به همین دلیل در این کتاب دو فصل را به حادثه‌های مربوط به جبهه و مجروحان جنگ اختصاص دادم.
 
وی گفت: در تالیف این کتاب هیچ‌گونه منبع فارسی موجود نبود و تماما از منابع خارجی و زبان اصلی استفاده شده است. اصلی‌ترین هدف من از نگارش این کتاب آن است که تمام دانشجویان رشته پزشکی و پرستاران بتوانند با خواندن آن اطلاعات خود را در مورد آسیب‌های مغزی افزایش دهند.
 
نویسنده کتاب«ضربه‌های مغز و جمجمه» درباره ترجمه و انتشار این کتاب در سطح جهان گفت: فعلا این کتاب به زبان‌ دیگری در سطح دنیا ترجمه نشده است، اما با توجه به اخباری که ناشران داده‌اند قرار است با الزویر هماهنگی‌هایی برای ترجمه و انتشار آن صورت بگیرد و آن‌ها تمایل خود را برای انتشار این کتاب نشان دادند.
 
به گفته ترسلی، کتاب«ضربه‌های مغز و جمجمه»  حاصل تجربیات شخصی نویسنده از زمانی که دانشجوی رشته پزشکی در دانشگاه تهران بوده است. چرا که وی در این زمینه تجربیات بسیاری را به دست آورده بود و تمامی آن‌ها در کتاب بازتاب داده شده است.
 
وی درباره ویژگی‌های اصلی کتابش گفت: اولین ویژگی این کتاب نگارش روان و سلیس آن است. این کتاب با قلمی قابل فهم و روان نوشته شده است. با توجه به اینکه مباحث مربوط به مغز و آسیب‌های آن دارای مباحث بسیار پیچیده و تا حدودی مشکل است، اما متن روان آن باعث شده است تا فهم آن برای دانشجویان رشته پزشکی و پرستاران و محققان به آسانی صورت گیرد.
 
ترسلی افزود: بیش از 300 عکس رنگی در کتاب به کار گرفته شده است که بسیاری از آن‌ها توسط خودم تهیه شده است و همگی آن‌ها مربوط به بیماران کشور خودمان است. خوشبختانه این عکس‌ها با کیفیت بسیار بالایی در کتاب به کار گرفته شده‌اند.
 
به گفته ترسلی از دیگر ویژگی‌های این کتاب آن است که بیش از 15 هزار واژه انگلیسی در آن به کار رفته است.
 
ترسلی در انتها تاکید کرد: حق تعلیفی بایت فروش کتاب دریافت نکرده‌ام و هیچ انتظاری برای سود مالی آن ندارم اما متاسفانه با توجه به اینکه مراسم رونمایی هم از این کتاب انجام شد هنوز بازخورد و اظهار نظر چندانی از این کتاب از سوی دانشگاهیان و جامعه پزشکی نشده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257652