تیمورزاده:

تکریم بیماران سرلوحه فعالیت پزشکی مرحوم یلدا بود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۶
 
 
فرهاد تیمور زاده به مناسبت درگذشت علیرضا یلدا گفت: مرحوم یلدا کرامت انسانی را دریافته بود و احترم به همکاران و بیماران اصلی‌ترین توصیه وی به شاگردان و دانشجویانش بود.
 
فرهاد تیمورزاده
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) فرهاد تیمورزاده، مدیرمسئول انتشارات تیمورزاده درگذشت مرحوم علیرضا یلدا را ضایعه بزرگی در جامعه پزشکی مطرح کرد. وی در این‌باره گفت: مرحوم  یلدا مدرس و استاد چند نسل جامعه پزشکی ایران بود و بی‌شک هر پزشکی در هر مقطع تحصيلی چه به عنوان دانشجو و یا چه به عنوان اينترن، رزيدنت، استاد و درجات بالاتر، با ایشان برخورد كوتاهی داشته باشد، از اخلاقیات انسان‌مدارانه وی بهره‌ برده است.

وی افزود: مهم‌ترین ویژگی و خصوصیات اخلاقی یلدا تواضع و فروتنی در برخورد با همگان بود و اين به قدری برجسته بود که بيش از موقعيت علمی ايشان به چشم می‌آمد.

مدیرمسئول انتشارات تیمورزاده گفت: جایگاه‌علمی و موقعیت اجتماعي – سياسی افراد و دیگر پزشکان در برخورد وی هیچ گونه تاثیری نداشت؛ مرحوم یلدا کرامت انسانی را دریافته بود و اصلی‌ترین توصیه وی به شاگردان و دانشجویانش احترام به همکاران و به ویژه بیماران، بود. وی می‌گفت و می‌نوشت : «دانشمند راستين كسی است كه در گفتار و كردار به جای من، ما شود»


به گفته تیمورزاده  علیرضا یلدا تاکید ویژه‌ای در نحوه برخورد صحیح با بیماران داشت و اصرار به تکریم آنان را سرلوحه فعالیت پزشکی خود می‌دانست.

مدیر انتشارات تیمورزاده درباره تالیفات مرحوم یلدا گفت: همان‌گونه که موضوع اخلاقیات در رفتار وی بسیار تحسین برانگیز بود، نكته‌های فراوان اخلاقی كه در طول سال‌ها نوشته يا از گفته‌های مشاهير جهان يادداشت برداشته بود را در 3 جلد كتاب به نام «نكته‌ها» گردآوری كرده است كه از سوی انتشارات تيمورزاده منتشر شد و هم اكنون در بازار كتاب موجود است.
 

مدیر مسئول انتشارات تیمورزاده خاطرنشان کرد: از دیگر کتاب‌هایی که مرحوم یلدا به رشته تحریر درآورد و اسفندماه 93 از سوی انتشارات تیمور‌زاده منتشر شد کتابی است با عنوان «جرعه‌ای از مقالات و تجربیات بیماری‌های عفونی» كه جامعه پزشكی را با تجربيات دوران طبابت وی و پزشکان را با فوت کوزه‌گری در بیماری‌های عفونی آشنا می‌كند.

مدیرمسئول انتشارات تیمورزاده از انتشار کتابی مصور با عنوان «پرفسور عليرضا يلدا: برگي زرين در تاريخ معاصر پزشكی ايران»‌ كه پيرامون ويژگی‌های اخلاقی و زندگی‌نامه مرحوم علیرضا یلدا است را در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

وی در این‌باره گفت: مدت‌ها پیش در طی مراحلی و با گفت و گو با نزدیکان مرحوم یلدا به فکر انتشار کتابی درباره زندگی‌نامه وی افتاده بودم که متاسفانه به دلیل برخی مسائل انتشار آن به تعویق افتاد و در آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد.

علیرضا یلدا درسال ۱۳۰۹ ه‍. ش، در تهران به دنیا آمد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود تهران، وارد دانشگاه تهران شد و پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی در سال ۱۳۳۶، دوره تحصیلی بیماری‌های عفونی را طی نمود. او مدتی در بیمارستان امام خمینی، به کار طبابت اشتغال داشته و ضمن آن عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شد و پس از مدتی به مرتبه استادی رسید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255856