رماني كه مرثیه‌ای بر پیمان‌های تباه‌شده است

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۱
 
 
گاردین «ماهیگیران» را همچون رمان‌های امیل زولا یا تئودور درایزر مي‌داند و از آن مرثیه‌ای بر پیمان‌های تباه‌شده ياد مي‌كند.
 
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ ماهیگیران روایت چهار برادر است که دور از چشم والدین‌شان برای ماهیگیری به رودخانه‌ای می‌روند که شایعه‌‌های تاریکی از آن سرچشمه می‌گرفت. نزدیک رودخانه مرد دیوانه‌ای را می‌بینند که پیش‌بینی می‌کند برادر بزرگ‌ترشان کشته خواهد شد. از آن پس این پیش‌بینی هولناک زندگی آن‌ها را دگرگون می‌کند...
 
ناشر در ابتداي كتاب بجاي مقدمه گزيده‌يي از اظهار نظر منتقدان و نشريات را آورده است كه در اينجا نقل مي‌شود:

این کتاب با اختلاف فاحشی از سایر آثار، بهترین پدیده نوظهور سال جاری است.
الکس پرستون، مفسر کتاب‌های سالِ آبزرور
 
پدیده‌ای نوظهور، چشمگیر، مهارشده، منسجم و استادانه... داستان به شیوه‌ای رمز‌آلود ناتمام می‌ماند و پایان نمی‌یابد و این کار باعث می‌شود داستان قدرتمندانه‌تر بیان شود.
اف.تی (فایننشال تایمز)
 
این داستان همچون رمان‌های امیل زولا یا تئودور درایزر می‌ماند... ماهیگیران مرثیه‌ای بر پیمان‌های تباه‌شده است [...] که در عین حال نوعی امید به رهایی نسل جدید در آن دیده می‌شود.
گاردین
 
چیگوزی اوبیوما حقیقتاً وارث رمان‌نویس و شاعر بزرگ نیجریه‌ای چینوآ آچه‌به است.
نیویورک تایمز
 
این کتاب سرشار از حماقت‌های فریبنده، طنز، زبان شاعرانه و اساطیری ایگبوست... اثری شکوهمند که به زیبایی تخیل شده است.
اکونومیست
 
این کتاب نمونه‌ای از فرهنگ عامیانه تغییریافته است که نوآفرینی‌های تمثیلی و دستور زبانی دارد
نیو استیتس من
 
با حال و هوایی افسانه‌ای و ماوراءطبیعی عجین شده است... کتاب ماهیگیران موقعیت اوبیوما را به عنوان نویسنده‌ای واقعی تثبیت می‌کند... نویسنده‌ای مبتکر، بلندپرواز، ماهر و کنجکاو...
تی‌ال‌اس (ضمیمه ادبی تایمز)
 
اثری با شاخ‌وبرگ و زیبا از اوبیوما که با عبارات شاخصی در هم آمیخته و بیان شده است... غنی از درونمایه‌های کهنی چون عشق پدر و مادر به فرزند، برادرکشی، کینه‌توزی و تقدیر است... قدرتش محرز است.
وال استریت ژورنال
 
رمانی نوظهور و اطمینان‌بخش است... بی‌پرده و شاعرانه.
نیویورکر
 
اثری افسانه‌ای... پدیده‌ای نوظهور و شکوهمند.
الینور کاتون، برنده جایزه من‌بوکر
 
رمانی نوظهور و پرشور... اوبیومای بااستعداد، درکی غنی و عمیق از فرهنگ این کشور و شخصیت‌های آن را به نمایش می‌گذارد. روایتی قدرتمند و فراموش‌نشدنی از غم‌ها، التیام آن‌ها و وفاداری خواهر و برادرها به یکدیگر است.
کایروس
 
افسانه‌ای تاریک... گونه‌ای از داستان‌های آفریقایی کورمک مک‌کارتی
یواس‌ای ‌تودی
 
اثری برجسته... که با ظرافت‌، توازن را در مرز میان خیال و واقعیت حفظ می‌کند.
اینتلیجنت لایف
 
کتاب ماهیگیران هرچیزی را درون خودش گنجانده است، به شیوه‌ای کاملا قاطعانه و ظالمانه.
لیتراری ری‌ویو
 
این کتاب تجسمی دوباره و شکوهمند از فرهنگ جاودان مردم است.
پابلیشر ویکلی (بررسی اثار شاخص)
 
این داستان به طرز حیرت‌آوری پرشور است... به سبکی بسیار دلنشین نوشته شده است... کتاب را به آهستگی بخوانید، طعم داستان را بچشید و لذت ببرید.
بوک‌بَگ
 
بخشی از متن:
اندکی بعد در حالی که منتظر مادر بودم، که لباس بپوشد و ما را به کلیسا ببرد، چشمم به قفسه اتاق نشیمن افتاد و بعد به طبقات آن که لایه‌ای گردوغبار رویش را پوشانده بود، انتهای آن تار عنکبوتی بسته شده بود. این‌ها نشانه غیبت پدرم در خانه بود. وقتی که او در خانه بود، عادت داشتیم که به‌طور هفتگی و نوبتی قفسه‌ها را تمیز کنیم. بعد از چند هفته که از رفتن پدرم گذشت، دست از این کار برداشتیم و مادر توانایی این را نداشت که اجباری در این کار بیاورد. در غیاب پدر محیط خانه انگار به طرز سحرآمیزی پهن‌تر شده بود طوری که گویی سازندگانی نامرئی دیوارها را از میان برداشته بودند مثل کاری که با خانه کاغذی می‌کنند و اندازه‌اش گسترش پیدا می‌کند...

رمان«ماهیگیران» اثر چیگوزی اوبیوما با ترجمه میثاق خلج دماوندی در 339 صفحه با شمارگان 700 نسخه به‌بهای 43هزار تومان از سوی نشر چترنگ روانه بازار کتاب شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278620