در قالب یک کتاب منتشر شد؛

درآمدی بر سیره معصومان در کتاب‌های چهارگانه شیعه

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۴
 
 
کتاب «درآمدی بر سیره معصومان در کتاب‌های چهارگانه شیعه» نوشته علی‌اکبر ذاکری، از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، چهار کتاب «الکافی»، «من لا یحضره الفقیه»، «تهذیب الأحکام» و الاستبصار فیما اختلف فیه الاخبار» که در 24 مجلد منتشر شده‌اند، از مهم‌ترین آثار مکتوب شیعه به شمار می‌روند و از زمان تدوین تاکنون به عنوان منابع اولیه مسائل عقیدتی و فقهی مورد توجه بوده و از منابع اصلی فقه شیعه محسوب می‌شوند.

در کتاب «درآمدی بر سیره معصومان در کتاب‌های چهارگانه شیعه»، سیره پژوهشی مستقل در این آثار، برای اولین بار مورد بررسی قرار گرفته است.
 
این اثر در واقع مقدمه‌ای است بر استخراج سیره از کتاب‌های چهار گانه شیعه که ابتدا به بیان مفهوم سیره و سنت در لغت و اصطلاح و دلایل پیروی از سیره معصومان پرداخته و سپس ساختار و ویژگی‌های هر یک از این چهار کتاب‌، تبیین و نسخه‌ها، شروح و مؤلفان آنها معرفی شده‌اند.

در این اثر، علت اعتماد به این چهار اثر و منابع آنها که برگرفته از اصول چهارصدگانه شیعه است، همراه با سیر تدوین حدیث و نگارش اصول و جوامع حدیثی اولیه در بخش اول کتاب بیان شده است.
 
بخش دوم کتاب در فصولی متعدد به زندگانی ائمه معصوم (ع) می‌پردازد و اخباری که در کتاب‌های چهارگانه شیعه درباره معصومان آمده، نقل و به وضعیت سیاسی، اجتماعی زمان آنان نیز پرداخته شده است.

از ویژگی‌های دیگر این اثر این است که برخی اخبار که با حقایق تاریخی مخالف بوده، مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

کتاب «در آمدی بر سیره معصومان در کتاب‌های چهارگانه شیعه» نوشته علی‌اکبر ذاکری در 372 صفحه و در قطع رقعی به‌تازگی از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278554