پیشنهاد مطالعه آخر هفته؛

«باغ شفتالو» خیابانی دو طرفه میان ایران و تاجیکستان

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۰
 
 
مجموعه داستان «باغ شفتالو»، اثر شاه‌منصور شاه‌میرزا از سوی انتشارات ثالث راهی بازار نشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ طی روزهای گذشته مجموعه داستان «باغ شفتالو»، اثر شاه‌منصور شاه‌میرزا از سوی انتشارات ثالث منتشر شده است.

با ورق زدن این کتاب مخاطب متوجه لحن روان و قصه‌گوی این نویسنده تاجیک خواهید شد. با اینکه شاه‌میرزا متعلق به اقلیم تاجیکستان است اما به کمک لحن و زبان خود به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

این مجموعه داستان فضایی عاشقانه دارد و روزنامه‌نگار بودن و پژوهشگر بودن شاه‌میرزا به خوبی در آن نمایان است و می‌توان گفت که قلم روزنامه‌نگاری او به خوبی به کمک‌اش آمده است. شاه‌میرزا در این کتاب از زبان زنده مردم خودش بسیار استفاده کرده است.
 
در پشت جلد این کتاب و در تعریف این اثر به قلم سلیم ایوب‌زاده، نویسنده تاجیک آمده است:
«در داستان شاه‌منصور شاه‌میرزا همه کس و همه چیز نفس می‌کشند، زنده‌اند و با هم پیوندی ناگسستنی دارند: آدم‌ها، سگ‌ها، گربه‌ها، پرستوها، درخت‌ها، زمین‌، آسمان، گل، خار و ... تصویرهایش ساده، صمیمی و تاثیربخشند و محض آن‌ها در آمیزش با سیماهای زنده، رونده و جزئیات حساب شده آن فضای خاص و ناب را به وجود می‌آورند که خواننده با وارد شدن به آن شیفته‌اش می‌شود و نمی‌خواهد چشم از آن بردارد.»
 
«باغ‌شفتالو» اولین کتاب مجموعه داستان شاه میرزاست. به گفته نویسنده 50 درصد از مطالب این کتاب شامل تجربیات شخصی اوست. برای مثال، داستان پدربزرگ و مادربزرگ این کتاب در سرنوشت او اتفاق افتاده است.
 
استفاده از واژگان تاجیکی در این کتاب آگاهانه بود و به پیشنهاد محمدعلی جعفریه، مدیر نشر ثالث واژه‌های تاجیکی تبدیل به واژه‌های مناسب برای مخاطب ایرانی نشده است؛ چراکه او معتقد بود این کلمات شیرینی اثر است. نکته جالب اینکه برخی از واژگان تاجیکی این کتاب در حال حاضر در تاجیکستان استفاده نمی‌شود. در واقع کتاب «باغ شفتالو» پل ارتباطی بین ایران و تاجیکستان است. یکی از نکات جذاب این کتاب ارجاعات کلمه‌های تاجیکی در پایین هر صفحه است. برخی از این واژه‌ها به ما یادآور می‌شود که چه کلمات مناسبی برای برخی از لغات خارجی رایج در زبان فارسی وجود دارد.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«دیگر چیزی در یادم نیست و فقط وقتی چشمانم را باز کردم، دیوارهای کبود و ازدحام را دیدم که میانشان چند مرد و زن سفیدپوش بود. غوغا و سر‌وصدا به گوشم می‌رسید. از میان ازدحام گریه دردناکی را شنیدم: بچم زنده نیست، مانید آخرین بار رویش را بینم، حسرت در دلم می‌ماند، شما بچه ندارید؟»

مجموعه داستان «باغ شفتالو»، اثر شاه‌منصور شاه‌میرزا  در 78صفحه، شمارگان 770نسخه و به بهای 12هزار و 500هزار تومان از سوی انتشارات ثالث منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278351